Leczenie protetyczne - na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Opublikowano:
Autor:

Leczenie protetyczne - na czym polega i kto może z niego skorzystać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Protetyka to ważny element współczesnej stomatologii, który pozwala odzyskać możliwość gryzienia i przeżuwania pokarmów, zapewnia estetyczny uśmiech i poprawia komfort życia wielu osób. Stomatolodzy wykorzystują m.in. korony, licówki, mosty oraz implanty, by uzupełnić braki w uzębieniu pacjentów. Na czym dokładnie polega leczenie protetyczne i kto może z niego skorzystać?

Na czym polega leczenie protetyczne?

Protetyka to gałąź stomatologii odpowiadająca za odbudowę brakującego zęba lub kilku zębów, przywrócenie prawidłowej funkcji zgryzu i estetyki uśmiechu pacjenta poprzez zastosowanie sztucznych uzupełnień protetycznych. Głównym celem leczenia protetycznego jest odzyskanie przez pacjenta możliwości żucia i mówienia oraz poprawa wyglądu i pewności siebie na skutek odtworzenia uzębienia. Protetyka zapobiega także rozwojowi dalszych problemów z uzębieniem, np. pochyleniu lub wykrzywieniu zębów sąsiadujących z luką po utraconym zębie oraz wysunięciu zębów przeciwstawnych.

Kim jest protetyk stomatologiczny?

Protetyk Piaseczno to dentysta specjalizujący się w rozpoznawaniu problemów i schorzeń zgryzu, przyczyn utraty uzębienia oraz ich leczenia. Do zadań protetyka należy opracowanie planu leczenia i dopasowanie optymalnych rozwiązań bezpiecznych dla zdrowia pacjenta, które pozwolą skutecznie odbudować luki w uzębieniu.

Leczenie protetyczne - dostępne metody

W protetyce wykorzystuje się głównie korony, mosty, protezy, a także implanty zębowe. Metody leczenia dobierane są przez protetyka indywidualnie do każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego potrzeb, stanu zdrowia oraz możliwości finansowych. Każde z dostępnych rozwiązań ma za zadanie zastąpić brakujące zęby lub wspierać uszkodzone struktury w jamie ustnej, aby przywrócić ich funkcjonalność i estetyczny wygląd.

  • Korony wykorzystuje się do odbudowy pojedynczych zębów, które zostały w poważnym stopniu zniszczone lub osłabione, np. przez silne ścieranie z powodu zgrzytania zębów w trakcie snu.
  • Mosty to stałe uzupełnienia protetyczne, pozwalają na odbudowę jednego lub kilku brakujących zębów w obrębie jednej luki.
  • Protezy można wyjmować z jamy ustnej, stosuje się je w przypadku braku jednego, kilku lub wszystkich zębów w łuku zębowym. Pełne protezy zastępują całe uzębienie, natomiast protezy częściowe uzupełniają wybrane fragmenty uzębienia.
  • Implanty wymagają natomiast ingerencji chirurga. W kości szczęki lub żuchwy umieszcza się tytanową śrubę, na której mocuje się koronę, most lub protezę.
Leczenie protetyczne wymaga zwykle serii wizyt w gabinecie stomatologicznym, by w odpowiedni sposób przygotować jamę ustną do założenia implantu lub mostów.

Kto może skorzystać z leczenia protetycznego?

Z protetyki mogą skorzystać osoby w każdym wieku, które na skutek wypadków, próchnicy czy przewlekłych chorób straciły jeden ząb, kilka lub całe naturalne uzębienie. Decyzja o wdrożeniu rozwiązań protetycznych zależy od indywidualnej oceny stanu jamy ustnej, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz jego oczekiwań. Leczenie protetyczne polecane jest także osobom z deformacjami zębów, wyszczerbionym uzębieniem lub wadami zgryzu.

Podsumowanie

Rolą protetyki jest przywrócenie funkcji żucia oraz poprawa wyglądu uśmiechu w przypadku utraty zębów lub pogorszenia ich wyglądu. Współpraca z doświadczonym protetykiem pozwala dopasować indywidualny plan leczenia, który uwzględnia oczekiwania pacjenta oraz jego możliwości finansowe. Z leczenia protetycznego mogą skorzystać osoby w różnym wieku - zarówno młodzi ludzie borykający się z nieprawidłowym zgryzem lub lukami w uzębieniu po wypadkach oraz seniorzy cierpiący z powodu utraty zębów na skutek naturalnych procesów starzenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy