Zarządzanie miastem – funkcje i wyzwania poszczególnych władz lokalnych

Opublikowano:
Autor:

Zarządzanie miastem – funkcje i wyzwania poszczególnych władz lokalnych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Skuteczne zarządzanie miastem jest kluczowe dla podnoszenia jakości życia mieszkańców, dbania o efektywnego wykorzystania zasobów miejskich, zrównoważonego rozwoju i podnoszenia jakości życia mieszkańców. Władze lokalne wykonując różnorodne funkcje, stawiają czoła licznym wyzwaniom administracyjnym.

Rola i odpowiedzialność władz lokalnych

Władzę lokalną w mieście tworzą instytucje i organy, które są odpowiedzialne za zarządzanie i administrowanie różnymi obszarami życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego miasta. Najwyższym urzędnikiem władzy lokalnej jest prezydent lub burmistrz. Pod tym linkiem: https://www.gowork.pl/poradnik/4/kariera/prezydent-miasta-kadencja-obowiazki-i-funkcje-kim-jest-i-jak-nim-zostac/ można dowiedzieć się więcej m.in.na temat różnic pomiędzy tymi dwiema funkcjami.

Osoba piastująca takie stanowisko odpowiada za zarządzanie miastem, nadzoruje pracę urzędów, przygotowuje projekty uchwał, określa sposób ich wykonania, gospodaruje mieniem komunalnym. Do jej zadań należy także wykonywanie budżetu miasta oraz przedstawiania wyników finansowych radzie miasta. Pełni również funkcje reprezentacyjne.

Rada Miasta jest organem ustawodawczym władzy lokalnej. Jej członkowie zajmują się uchwalaniem przepisów i regulacji takich jak m.in. zagospodarowanie przestrzenne, polityka budżetowa, podatki lokalne, sprawy zdrowotne, społeczne, czy też ochrona środowiska.

Osoby wchodzące w skład Rady Miasta również są odpowiedzialne za sprawy związane za planowanie i uchwalanie budżetu miasta na dany rok – mierzą się z takimi wyzwaniami administracyjnymi, jak określanie wydatków i dochodów miasta, czy też inwestowanie środków w różnego rodzaju projekty przy uwzględnieniu potrzeb mieszkańców, jak i kwestii związanych z priorytetami rozwojowymi miasta.

Do obowiązków członków Rada Miasta należy też sprawowanie kontroli nad działalnością prezydenta lub burmistrza oraz urzędu miejskiego – monitorowanie programów miejskich i wydatków publicznych.

W skład władzy lokalnej wchodzi też Urząd Miasta realizujący decyzje i politykę ustaloną przez władze miejskie. Mierzy się z wyzwaniami, które dotyczą zarządzania sprawami administracyjnymi, planowaniem przestrzennym, obsługą mieszkańców, czy też utrzymaniem infrastruktury miejskiej.

Wyzwania władz lokalnych w zarządzaniu miastem

Władze lokalne stoją przed licznymi wyzwaniami w administrowaniu miastem. Muszą dbać o takie obszary jak m.in.:

  • Zagospodarowanie przestrzenne – ochrona terenów zielonych przed zagęszczeniem miejskim, unikanie tzw. betonozy. Jako przykłady dobrych praktyk w tym zakresie można wymienić m.in. tworzenie ścieżek rowerowych, rewitalizacja terenów poprzemysłowych, rozbudowanie sieci komunikacji publicznej,

  • utrzymanie i rozwój infrastruktury miejskiej – mostów, sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, zapewnienie dostępu do energii elektrycznej – propagowanie i wdrażanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii,

  • edukacja i kultura – zarządzanie miastem dotyczy również tworzenie programów wspierających równość i włączenie społeczne przez m.in. stypendia. Władze lokalne dbają także o wprowadzanie innowacyjnych metod nauczania, dostosowanie ich do rynku pracy

  • Ponadto osoby odpowiedzialne za zarządzenie miastem muszą dążyć do tego, by zapewnić sprzyjające środowisko przedsiębiorcom, przyczyniać się do tworzenia miejsc pracy, czuwać nad bezpieczeństwem, nadzorować sprawne działanie w obszarze opieki społecznej. Są to wyzwania administracyjne, które wymagają sprawnej współpracy między wieloma sektorami, a także uczulenia na potrzeby mieszkańców.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy