Zamknij
REKLAMA

Koniec z piciem pod chmurką. Dziś weszły nowe przepisy

17:02, 09.03.2018 | B.N
REKLAMA
Skomentuj
fot. poglądowe

Miłośnicy plenerowego "piwkowania" z pewnością mogą odczuć niepokój. Dzisiaj weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy regulującej tzw. picie pod chmurką oraz przepisy dotyczące punktów sprzedaży alkoholu. W jej myśl samorządy zyskają dodatkową władzę w kwestii decydowania o punktach sprzedaży napojów alkoholowych. Niektórzy twierdzą jednak, że nawet nowe porządki da się obejść. Co więc właściwie się zmieni?

Do tej pory zakazane było picie „w miejscach publicznych”, lecz w ustawie nie padało to określenie. Przepisy były na tyle nieprecyzyjne, że można było je dość łatwo obejść. W efekcie nie wiadomo było tak na prawdę, na co może pozwolić sobie przeciętny Kowalski. 

Jak dotąd nie wolno było spożywać alkoholu na ulicach, placach i w parkach. Zgodnie z nowymi przepisami, alkohol spożywać będzie można tylko w „miejscach przeznaczonych do jego spożycia”. Oznacza to że zakaz obejmie wszystkie miejsca publiczne. Okazuje się, że mimo wszystko nowelizacja ustawy nie rozwieje wątpliwości, które miejsca można nazwać publicznymi, a których nie.

Wielu twierdzi jednak, że nadal nie ma definicji legalnej miejsca publicznego, więc chociaż w praktyce przyjmuje się najczęściej, że jest to miejsce ogólnodostępne dla każdego (taki jest kontekst i prawa budowlanego, i przepisów o monitoringu gminnym), można przypuszczać, że pojawienie się przepisu zakazującego określonych zachowań w bliżej nieokreślonym miejscu wyzwoli w Polakach pokłady niespożytej kreatywności.

Warto także nadmienić, że gminy zyskują także prawo do wprowadzania zakazów nocnej sprzedaży alkoholu na swoim terenie. Będą mogły decydować o ewentualnym zakazie nocnej sprzedaży alkoholu na swoim terenie. Możliwe będzie także ustalenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Gminy będą decydować także o zezwoleniach dla punktów sprzedaży i spożycia, takich jak bary, puby czy ogródki piwne.

 

(B.N)
REKLAMA

Komentarze (4)

marek marek

5 1

W Kosciele mozna pic kazde ilosci 7 dni w tygodniu 00:19, 10.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marek marek

0 6

Legion i Neo pija pod mostem im nic nie grozi 01:36, 10.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LegionLegion

2 5

Sie okaże z tym zakazem jak będą dni gostynina , albo inna impreza typu wiejskie potańcówki pod tym niby zamkiem 07:09, 10.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

20162016

7 2

Dni Gostynina nie ma odkąd Pan Kalinowski został burmistrzem.Jest Jarmark św. Jakuba na zamku.Wiejskich potańcówek brak. Ale chętnych do wypicia za górką za MCK nie brak. Tam często spożywają ,po ilości butelek sądząc to nawet bardzo często. I kto? młodzież szkolna. 21:44, 10.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone | 2018