Reklama

ENEJ i SŁAWOMIR na dożynkach!

Opublikowano:
Autor:

ENEJ i SŁAWOMIR na dożynkach! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W tym roku mazowieckie święto plonów odbędzie się 16 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Największymi muzycznymi gwiazdami tegorocznych Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej będą zespół Enej i Sławomir. Nie zabraknie również występów barwnych zespołów folklorystycznych z całego Mazowsza.

W tym roku mazowieckie święto plonów odbędzie się 16 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Największymi muzycznymi gwiazdami tegorocznych Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej będą zespół Enej i Sławomir. Nie zabraknie również występów barwnych zespołów folklorystycznych z całego Mazowsza.

Najważniejsze punkty tegorocznych dożynek to barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, w tym roku towarzyszyć będzie mu muzyka Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sierpca, uroczysta msza św. oraz ceremoniał dzielenia się dożynkowym chlebem.

– Święto plonów to ważny dzień dla każdego gospodarza. Jest uwieńczeniem jego całorocznego trudu i pracy. To nie tylko święto dziękczynienia, lecz również okazja do refleksji nad rytmem naszego życia – mówi marszałek Adam Struzik. Ten rok nie należał do łatwych, myślę tu o suszy, skutkach ASF czy niskich cenach owoców i warzyw. Dlatego tym bardziej powinniśmy podziękować rolnikom za wytrwałość i ciężką pracę, dzięki której na naszych stołach goszczą efekty ich pracy. Zapraszam wszystkich mieszkańców Mazowsza do wspólnego świętowania. W tym roku spotykamy się w Sierpcu – dodaje marszałek.

Ponadto na odwiedzających skansen w Sierpcu będą czekać pokazy wyplatania wieńców dożynkowych, warsztaty tradycyjnego rękodzieła artystycznego, a także kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła ludowego.  Tego dnia będzie się również można przyjrzeć inscenizacjom tradycyjnych wiejskich prac i zajęć codziennych na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich.

Uczestnicy dożynek będą mogli również obejrzeć dwie wystawy – „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” (prezentowana w dworach oraz 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX/XX w.) oraz  „Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

Pobyt w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będą umilać koncerty zespołów folklorystycznych z różnych części Mazowsza – „Zespołu Tańca Ludowego Masovia” z Płocka oraz „Zespołu Ludowego Marysieńki Stare Szpaki” i „Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej” – reprezentujące Ziemię Siedlecką. „Zespół Śpiewaczy Bieniędzice” do Sierpca przyjedzie z Radomszczyzny, a „Kurpiowski Zespół Pod Borem z Zawad” spod Ostrołęki.

Gwiazdami wieczoru będą zespół ENEJ i SŁAWOMIR.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE