Reklama

Historyczne wydarzenie na Rynku. Mieszko poślubił Dobrawę

Opublikowano:
Autor:

Historyczne wydarzenie na Rynku. Mieszko poślubił Dobrawę  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Plac przed Ratuszem stał się bastionem historii Polski. Wszyscy ci, którzy w sobotnie popołudnie zjawili się gostynińskim Rynku, mieli okazję wziąć udział w "luźnej" rekonstrukcji wydarzeń mających fundamentalne znaczenie dla rozwoju kraju nad Wisłą. Grupa aktorów z Teatru Impresaryjnego im. W. Gniazdowskiego z Włocławka zaprezentowała spektakl w reżyserii Jana Polaka, pt. "Chrzest Polski, czyli jak to mogło być" opisujący historię władcy Polan, Mieszka.

Plac przed Ratuszem stał się bastionem historii Polski. Wszyscy ci, którzy w sobotnie popołudnie zjawili się gostynińskim Rynku, mieli okazję wziąć udział w "luźnej" rekonstrukcji wydarzeń mających fundamentalne znaczenie dla rozwoju kraju nad Wisłą. Grupa aktorów z Teatru Impresaryjnego im. W. Gniazdowskiego z Włocławka zaprezentowała spektakl w reżyserii Jana Polaka, pt. "Chrzest Polski, czyli jak to mogło być" opisujący historię władcy Polan, Mieszka.

Zebrani na Rynku mieszkańcy wysłuchali tekstów Galla Anonima, Jana Długosza oraz biskupa Thietmara będących podstawą do stworzenia opowieści o Mieszku, który przyjmując chrzest i biorąc za żonę czeską księżniczkę Dobrawę, wzmocnił pozycję narodu w ówczesnej Europie. W przedstawieniu zostały ukazane wątpliwości i emocje towarzyszące porzucaniu wierzeń swoich przodków widziane oczami podwładnych Mieszka, którego decyzja odmieniła na zawsze losy zwykłych ludzi oraz całego narodu.

fot. UM Gostynin

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE