Reklama

"Intarsje" Edmunda Kapłońskiego - zeszłopiątkowy wernisaż w MCK

Opublikowano:
Autor:

"Intarsje" Edmunda Kapłońskiego - zeszłopiątkowy wernisaż w MCK - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W ubiegły piątek mieszkańcy Gostynina mogli podziwiać wystawę intarsji artysty spod Żnina. Edmund Kapłoński zasłynął swoimi pracami nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wykorzystywał w nich technikę zdobienia powierzchni kompozycjami z płaskich kawałków drewna. Jego twórczość jest oceniana przez krytyków jako "malowanie drewnem".

W ubiegły piątek mieszkańcy Gostynina mogli podziwiać wystawę intarsji artysty spod Żnina. Edmund Kapłoński zasłynął swoimi pracami nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wykorzystywał w nich technikę zdobienia powierzchni kompozycjami z płaskich kawałków drewna. Jego twórczość jest oceniana przez krytyków jako "malowanie drewnem".

W sali wystaw Miejskiego Centrum Kultury goście mieli okazję obcować z dość nietypowym rodzajem sztuki, jakim są intarsje. Imprezę otworzyła dyrektor MCK - Aleksandra Milczarek, po czym poprosiła zastępcę burmistrza rodzinnego miasta artysty, p. Halinę Rosiak, aby opowiedziała o przyjaźni z autorem wystawy. Również p. Sławomir Chojnacki ze Żnina, który współpracuje i przyjaźni się z gostynińskimi oraz żnińskimi twórcami, chętnie przekzał informacje dotyczące Edmunda Kapłońskiego.

Warto wiedzieć, iż artysta urodził się 8 sierpnia 1927 roku w Jaroszewie pod Żninem. Kunszt pracy wyrabiał od najmłodszych lat absorbując się takimi zajęciami jak malarstwo, rysunek czy rzeźba. W okresie okupacji jako dwunastoletni chłopiec podjął pracę w warsztacie stolarskim. To właśnie tam poznawał walory drewna, czego następstwem było ich wykorzystywanie przy zdobieniu szkatułek czy też wykonywanie małych obrazów. Dzięki doskonaleniu tej umiejętności plastycznej artysta wykonał ponad 2000 prac, wykorzystując przy tym około 130 gatunków drewna. Właśnie ten artyzm wysokich lotów mogli podziwiać mieszkańcy Gostynina, podczas wernisażu wystawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE