Reklama

Znamienici goście na uroczystości Wielokulturowego Gostynina

Opublikowano:
Autor:

 Znamienici goście na uroczystości Wielokulturowego Gostynina - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dobiegła końca pierwsza część uroczystości Wielokulturowego Gostynina – upamiętnienie cmentarza żydowskiego przy ul. Gościnnej.

Dobiegła końca pierwsza część uroczystości Wielokulturowego Gostynina – upamiętnienie cmentarza żydowskiego przy ul. Gościnnej.

W godzinach przedpołudniowych z Burmistrzem Miasta Gostynina Pawłem Kalinowskim spotkała się ambasador Izraela JE Anna Azari w towarzystwie Jacoba Naveha syna ocalałej z Holocaustu gostynianki pani Lucyny Franzos (z domu Motylińskiej) oraz jej wnuk Tomer Naveh. Wizyta ta była wstępem do dalszej uroczystości.

Po rozmowie z gospodarzem naszego miasta, pani ambasador wpisała się do księgi pamiątkowej Urzędu Miasta. Następnie goście udali się na ulicę Gościnną, gdzie na Cmentarzu Żydowskim zebrali się zaproszeni goście, uczniowie z gostynińskich szkół oraz mieszkańcy Gostynina.

Uroczystość otworzył inicjator całego przedsięwzięcia – Piotr Syska, który m.in. powiedział: "Cmentarz, na którym się dziś znajdujemy, pozostawał ważnym miejscem w historii licznej i zróżnicowanej społeczności gostynińskich Żydów. Został ograbiony z macew podczas II wojny światowej, w czasie niemieckiej okupacji Gostynina. Płyty nagrobne służyły jako budulec, materiał do utwardzania dróg i kamieni do ostrzenia narzędzi. Dzieła dewastacji cmentarza dokończono już po wojnie.

Na terenie cmentarza nie ocalała żadna żydowska stela nagrobna. Żydowski cmentarz przez dziesiątki lat powojennej historii Gostynina pozostawał niechlubnym świadectwem niepamięci o mieszkających na tych ziemiach Żydach. Oto dzisiaj spotykamy się po to, aby przywrócić pamięć. Spotykamy się po to, aby wybrzmiał - z Gostynina – wyraźny głos, że nie wstydzimy się żydowskiej historii naszego miasta".

Następnie do wystąpień zostali zaproszeni pani ambasador, burmistrz Paweł Kalinowski i wnuk pani Lucyny Franzos (z domu Motylińskiej) Tomer Naveh. Wszyscy mówcy wyrażali swoją radość, że po tylu latach została uhonorowana pamięć o Żydach, którzy mieszkali, pracowali w Gostyninie.

Piotr Syska poprosił JE Annę Azari, Burmistrza Pawła Kalinowskiego, Jacoba i Tomera Naveha o uroczyste odsłonięcie pomnika.

Wzruszającym momentem było składanie kamyków wokół pomnika przez wszystkich zebranych. Ceremonia ta uznawana jest za spełnienie przykazania i szlachetnego uczynku.

Ciąg dalszy uroczystości rozpoczyna sie o godz. 16.30 w Zamku Gostynińskim odczytem dr. Przemysława Nowogórskiego na temat historii Żydów w Gostyninie i spacerem Szlakiem Wielokulturowego Gostynina. Zapraszamy!

Źródło: UM Gostynina

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE