Reklama

Reklama

Czy osoby z rozrusznikiem serca mogą korzystać z aparatu słuchowego?

Opublikowano:
Autor:

Czy osoby z rozrusznikiem serca mogą korzystać z aparatu słuchowego? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Reklama

Czy osoby z rozrusznikiem serca mogą korzystać z aparatu słuchowego?

Czasem zdarza się, że pacjenci, którzy mają wszczepiony rozrusznik serca, muszą jednocześnie korzystać z aparatu słuchowego. Osoby starsze są znacznie bardziej narażone na wszelkiego rodzaju ubytki słuchu oraz problemy z sercem. Oczywiście młodzi ludzie również borykają się z tym problemem. Pacjentów zastanawia kwestia tego, czy na pewno będzie to dla nich bezpieczne. Więc jak to w takim razie jest naprawdę? Czy można mieć jednocześnie wszczepiony rozrusznik serca oraz założone urządzenie, które ma na celu poprawić jakość słyszenia?

Czym jest rozrusznik serca?

Rozrusznik serca jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentowi operacyjnie przez żyły, głęboko do klatki piersiowej. Zadaniem rozrusznika jest monitorowanie pracy serca oraz stymulacja do pracy, gdy zachodzi taka potrzeba. Jego działanie można opisać jako urządzenie, które wytwarza impulsy elektryczne, a następnie za pomocą elektrod, które przyczepione są do mięśni serca, stymuluje proces działania tego organu. Przede wszystkim ciągle monitoruje on aktywność elektryczną, które wytwarza serce, a wtedy, jeśli występują anomalie, dochodzi do przesyłania impulsów elektrycznych.

Aparat słuchowy a rozrusznik serca

Jak to jest z tymi aparatami słuchowymi? Czy mogą one mieć wpływ na działanie rozrusznika serca? Pozornie odpowiedź wydaje się tutaj być dosyć prosta. Aparat nie emituje promieniowania elektromagnetycznego, które jest główną przyczyną mogącą zakłócić pracę rozrusznika serca. Dlaczego więc jest to tak popularne pytanie?

Nowoczesne aparaty słuchowe

Zadanie tego pytania jest zupełnie uzasadnione, gdyż obecne aparaty bardzo często posiadają łączność bezprzewodową. W większości przypadków jest to jednak Bluetooth. Aparaty komunikują się poprzez technologię zwaną NFMI – Near Field Magnetic Induction i nie mają wpływu na działanie rozrusznika. Każdy aparat słuchowy przed wypuszczeniem na rynek został przebadany, dzięki czemu wiadomo, że nie może on stanowić zagrożenia. Odpowiedź brzmi: aparaty słuchowe są bezpieczne dla osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca.

Aparaty słuchowe z łącznością Bluetooth

Protetycy podczas wywiadu z reguły powinni zapytać każdego pacjenta o to, czy nie mają oni wszczepionego rozrusznika serca, choć nie jest to tak ważne, jak było lata temu. Kiedyś informacja o rozruszniku była istotna dla protetyka, ponieważ programowanie aparatów odbywało się poprzez pętlę indukcyjną, która mogła wpłynąć na działanie rozrusznika. Natomiast dzisiaj 95% modeli nowoczesnych aparatów słuchowych programuje się poprzez wykorzystanie łączności Bluetooth, która nie wpływa na rozrusznik serca.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy