Czy płyty OSB można montować na podłodze?

Opublikowano:
Autor:

Czy płyty OSB można montować na podłodze? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Płyty OSB są popularnym materiałem wykończeniowym i uniwersalnym podkładem dla każdej warstwy wykończeniowej. Do tego są niedrogie oraz łatwe w obróbce i montażu, więc idealnie sprawdzają się tam, gdzie potrzebny jest tani, szybki remont do wykonania przez osobę nie będącą specjalistą. Płyty OSB nadają się na ściany czy sufity, ale czy można montować je na podłodze? Jak zrobić podłogę z płyt?

Czy da się zrobić podłogę z płyt OSB?

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów domu. Po niej chodzimy, ale także stoją na niej ciężkie meble czy urządzenia, więc musi być bardzo wytrzymała. Czy można więc zrobić ją z płyt OSB? Jak najbardziej! Płyty OSB są wytrzymałe i pozwalają na sprawne i łatwe wykonanie nawet podłogi. Trzeba tylko wiedzieć jak zrobić podłogę z płyt i jaką grubość płyt wybrać. To bardzo ważne właśnie dlatego, że podłoga musi utrzymać duże ciężary.

Jakie płyty OSB wybrać na podłogę?

Istnieje kilka rodzajów płyt OSB, oznaczonych cyframi – od OSB 1 do OSB – 4. Najbardziej uniwersalne i najpopularniejsze są płyty OSB 3. Ich zewnętrzna warstwa jest klejona żywicą melaminowo – uretanową, a wewnętrzna klejem poliuretanowym. Płyty te są bardzo wytrzymałe oraz odporne na wodę, co jest szczególnie ważne w miejscach takich, jak kuchnia czy łazienka, gdzie podłogi są narażone na zalanie. W razie obaw o to, czy płyty wytrzymają większą wilgotność można je polakierować przed położeniem. Jeśli nie zostaną zabezpieczone, mogą napęcznieć. Norma dla płyt OSB 3 to 3-15%, a np. OSB 4 od 4 do 12%.

Jednak najbardziej istotnym parametrem, na który trzeba zwracać uwagę podczas decyzji dotyczących płyt OSB na podłogę jest ich grubość. Jeśli zamierzamy zastosować pojedynczą warstwę, polecane są płyty o grubości 22 mm. Na dwie warstwy grubość złączonych płyt powinna przekraczać tę wartość. Wybierając grubość płyt należy też brać pod uwagę planowane obciążenie podłogi. W przypadku, gdy zamierzamy kłaść na niej np. płytki ceramiczne, najlepiej zdecydować się na płyty o grubości 25 mm. Mimo że grubość płyty ma bezpośredni wpływ na rozłożenie legarów, nie można na nich oszczędzać, gdyż nawet dobrze rozłożone legary mogą nie zagwarantować odpowiedniej wytrzymałości cieńszych płyt.

Jak rozstawić legary na podłogę?

Legary to specjalne wyprofilowane belki. Są niezbędne do kładzenia płyt, a przy okazji pozwalają wyrównać podłogi, jeśli coś jest nie tak. Rozstaw legarów zależy od tego, jak grube są płyty. Im grubsze płyty, tym rozstaw musi być większy. Np. dla płyty o grubości 20 mm, legary muszą być rozstawione co 50 cm. Niezbędne są jednak dokładne obliczenia, aby wszystko zostało zrobione prawidłowo. Płyty muszą być montowane prostopadle do legarów. Należy także pamiętać o tym, że podłoże musi być wyrównane. W przypadku podłogi nad gruntem należy umieścić folię paroizolacyjną i przeciw wilgoci. Warto najpierw ułożyć kilka legarów na próbę, by sprawdzić odległości. Przestrzenie między legarami można wypełnić izolacją, która ociepli podłogę i zapewni izolację akustyczną. Podłoga na poddaszu nie wymaga paroizolacji.

Jak montować płyty na legarach?

Nie jest to nic trudnego. Po ewentualnym przycięciu do odpowiednich rozmiarów wystarczy ułożyć płyty i przymocować za pomocą gwoździ lub wkrętów. Należy jednak pamiętać o tym, by kłaść płyty prostopadle do legarów, zachować od 3 do 6 mm dylatacji między płytami i około 12 mm dylatacji pomiędzy płytami a ścianami. Jednak płyty na pióro i wpust należy łączyć na styk. Dylatacje są potrzebne po to, aby zachowane było miejsce w razie ewentualnego napęcznienia płyt. To pozwoli uniknąć zniszczenia podłogi przez napieranie na siebie krawędzi płyt. Gwoździe czy wkręty powinny być 2-2,5 raza dłuższe od grubości płyty i powinny być rozmieszczone co 15 cm na krańcach płyt i co 30 cm na legarach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy