Nadpłata kredytu hipotecznego – czy to się opłaca?
Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, które w dużym stopniu obciąża domowy budżet. Comiesięczne raty zaciągniętego kredytu mogą stanowić nawet kilkadziesiąt procent miesięcznych dochodów. Co jednak nie znaczy, że nie można szukać sposobów na to, aby ich spłata była jak najmniej uciążliwa. Jednym z rozwiązań pozwalających szybciej uwolnić się od zobowiązań finansowych jest nadpłata kredytu hipotecznego. Polega na przelewaniu bankowi wyższych kwot, niż wynika to z harmonogramu spłaty, dołączonego do umowy kredytowej. Nadpłata zmniejsza kapitał pozostający do spłaty, co z kolei redukuje przyszłe odsetki naliczane od niego. Większość banków umożliwia nadpłacanie kredytów hipotecznych, a dyspozycję można złożyć zarówno osobiście, jak i drogą elektroniczną. Aby znaleźć optymalną ofertę kredytu, warto skorzystać z porównywarki online: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-katowice/.
Renegocjacja warunków umowy kredytowej z bankiem
Zmienność stóp procentowych w ostatnich latach sprawiła, że wiele osób zaczęło ponownie analizować zapisy swoich umów kredytowych. Jednym z narzędzi świadomego zarządzania kredytem jest renegocjacja dotychczasowych warunków. Z takiej opcji mogą skorzystać osoby, które zawarły umowę kredytową z bankiem i chcą zmienić jej parametry, np. obniżyć ratę lub wydłużyć okres spłaty. Dotyczy to zarówno dużych miast, jak i mniejszych miejscowości, niezależnie od tego, gdzie spłacany jest kredyt hipoteczny. Poznań, Warszawa czy Zielona Góra – możliwość renegocjacji istnieje wszędzie. Jednak trzeba mieć na uwadze jedną rzecz. Możemy co prawda podjąć próbę zmiany warunków finansowania, ale nie ma gwarancji, że bank zgodzi się na wszystkie proponowane zmiany. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, można rozważyć alternatywy, takie jak refinansowanie kredytu hipotecznego.
Refinansowanie kredytu – kiedy można to zrobić?
Konkurencja na rynku finansowym sprawia, że banki prześcigają się w oferowaniu klientom coraz korzystniejszych i atrakcyjniejszych produktów kredytowych. To dobra wiadomość dla osób, które zawierały umowę o kredyt kilka lat temu – dziś mogą one znaleźć kredyty z lepszym oprocentowaniem, niższymi marżami czy bardziej elastycznym podejściem do spłaty. W sytuacji, gdy dochody kredytobiorcy spadły albo rata stała się nadmiernym obciążeniem, warto rozważyć refinansowanie kredytu hipotecznego. W praktyce polega to na przeniesieniu obecnego zadłużenia do innego banku, na nowych warunkach ustalonych z instytucją finansową. Pozwoli to na wydłużenie okresu kredytu i obniżenie miesięcznych rat. Zanim jednak zdecydujesz się na taki ruch, warto dokładnie przeanalizować wszystkie związane z tym koszty, a także porównać dostępne oferty (np. tutaj: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-zielona-gora/).
Komentarze (0)