Reklama

Reklama

Najważniejsze zagadnienia gramatyki angielskiej dla początkujących

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Najważniejsze zagadnienia gramatyki angielskiej dla początkujących - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zaczynasz przygodę z językiem angielskim? W takim razie rozpoczynasz piękny etap w swoim życiu, w którym rozwiniesz swoje kompetencje i zaczniesz płynnie komunikować się w obcym języku. Nim jednak będzie mogło się to wydarzyć, poznaj najważniejsze zagadnienia gramatyki angielskiej dla osób początkujących.

Reklama

Podstawowe czasy teraźniejsze w języku angielskim

Gdy rozpoczynasz naukę języka angielskiego, zazwyczaj pierwszymi czasami, które poznajesz, jest Present Simple oraz Present Continuous. Zastanawiasz się, jakie dokładnie są między nimi różnice? Spójrz na materiał filmowy: https://szybkanauka.pro/present-simple-vs-continuous/ i przekonaj się, że to nie jest trudne.

Choć oba czasy są teraźniejsze, to różnią się zarówno pod względem konstrukcji, jak i zastosowania. Gdy znasz już podstawy obu czasów, z pewnością zastanawiasz się, który z nich użyć w jakiej sytuacji. Present Continuous zastosuj wtedy, gdy opowiadasz o sytuacji dziejącej się w tym momencie, np. „gotuję obiad” – „I’m cooking dinner”. Istotne w budowaniu zdań w tym czasie jest pamiętanie o osobie, odpowiedniej formie czasownika „to be” oraz czasowniku opisującym czynność z końcówką „ing”. By zaprzeczyć, wystarczy dodać słowo „not” między czasownikiem „to be” a czasownikiem opisującym czynność. By stworzyć pytanie, należy odwrócić początek zdania i rozpocząć od czasownika „to be”, a następnie użyć osoby.

Kiedy użyć Present Simple, a kiedy Present Continuous?

Czas Present Simple należy stosować w przypadku opisywania regularnych nawyków i zwyczajów oraz typowej codzienności. Przykładem może być stwierdzenie „wstaję rano o 6” – „I wake up at 6 AM”. Czas Present Simple wykorzystaj zatem w momencie, gdy chcesz powiedzieć o ogólnych faktach i sprawach dziejących się na co dzień. A co w sytuacji, jeśli ktoś pyta Cię, czy pijesz czarną kawę? Jeśli zadaje pytanie o ogólne preferencje, wtedy użyj czasu Present Simple, by opowiedzieć o nawykach. Jeśli jednak ma dzbanek w ręce i pyta, czy wypijesz czarną kawę, wtedy bardziej stosowny będzie czas Present Continuous. Więcej informacji i wyjaśnień znajdziesz na stronie szybkanauka.pro.

Jaka gramatyka jest Ci potrzebna, by mówić po angielsku?

Często, zamiast skupiać się na kompleksowym rozumieniu języka i komunikowaniu się w nim, koncentrujemy się za bardzo na skomplikowanej gramatyce, której i tak nie będziemy wykorzystywać w codziennym życiu. Nie wszystkie treści, które znajdziesz w podręczniku do nauki języka angielskiego dla początkujących, są niezbędne, by się komunikować. Aby rozmawiać w języku angielskim, potrzebujesz znać trzy najważniejsze czasy, 3 rodzaje zdań oraz 20 najczęściej używanych czasowników. Podstawowe czasy to Present Simple, czyli teraźniejszy czas prosty, Past Simple, czyli przeszły czas prosty oraz Future Simple, a więc przyszły czas prosty. Szacuje się, że nawet ponad 80% treści przekazywanych w języku angielskim odbywa się w tych trzech prostych czasach. Dokładając do listy wspomniany Present Continuous oraz Present Perfect zyskujesz niemal 100% skuteczności w codziennej komunikacji.

Kolejną kwestią jest umiejętność tworzenia 3 rodzajów zdań. Znając je, możesz bez trudu komunikować się w języku angielskim. Podstawowe zdania to twierdzenie, przeczenie oraz pytanie. Za pomocą twierdzeń możesz wyrazić swoją opinię, plany (w przypadku czasu przyszłego) czy też opowiedzieć o swoim poprzednim dniu (używając czasu przeszłego). W przypadku przeczenia możesz jasno zaznaczyć swoje granice czy też określić preferencje. Natomiast pytania dają możliwość sprawdzenia czyichś planów czy też upodobań.

I wreszcie czasowniki. Przy ich użyciu możesz skutecznie się komunikować, nawet jeśli nie znasz słów opisujących wszystkie rzeczowniki. Czasem wystarczy wskazać palcem na przedmiot, by móc się dogadać. Warto jednak znać czasowniki typu „mieć” („to have”), „być” („to be”), „czuć” („to feel), „widzieć” („to see”), „znaleźć” („to find”) czy „myśleć” („to think”). Z ich pomocą budowanie zdań będzie łatwiejsze. Szybko spostrzeżesz się, że znając nawet kilkanaście czasowników, jesteś w stanie porozumieć się w wielu sytuacjach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy