reklama
reklama

Pływanie kraulem – przygotowanie, techniki i efekty

Opublikowano:
Autor:

Pływanie kraulem – przygotowanie, techniki i efekty - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Jest wiele różnych technik pływackich. Każda z nich angażuje trochę inne części naszego ciała i każda z nich przynosi trochę inne efekty. Kraul to jeden z najszybszych, o ile nie najszybszy z istniejących stylów. Jakie są tajniki tej techniki?
reklama

Przygotowanie – na co zwrócić szczególną uwagę?

Żeby dobrze umieć pływać kraulem, musimy dobrze rozumieć każdy wykonywany ruch. Warto więc wrócić do podstaw. Przyjrzyj się swojej technice. Zwróć uwagę na ruchy rąk i nóg. Wybierz się na basen i popracuj nad każdym z elementów pojedynczo. Zobacz czy twoje ruchy rąk są dobre technicznie i czy nogi poprawnie pracują. Dopracuj każdy element, a będziesz miał większe panowanie nad szczegółami. Najważniejsza jest znajomość swojego ciała.

Do pływania kraulem potrzebujemy mieć jak najbardziej opływową pozycję. Utrzymując prostą postawę ciała, niwelujemy opór i oszczędzamy sobie pracy. Dlatego tak ważne dla wielu sportowców są proste kostiumy. Zawodowi pływacy często mają specjalne kąpielówki, bokserki pływackie męskie. Wysokojakościowe, dopasowane do ciała stroje, bez dodatkowych luźnych elementów zapewniają mniej oporu w wodzie i sprawiają, że stajemy się szybsi.

Doskonalenie techniki

Jest wiele rzeczy, o których musimy pamiętać, szlifując swoją pływacką technikę. Chociaż kraul wydaje się być prostym stylem, jest wiele elementów, na które musimy zwrócić uwagę, żeby pływać dobrze i efektywnie. Dlatego tak istotne jest przyjrzenie się każdemu z ruchów osobno.

Najpierw ręce. To od nich dużo zależy. Ogromna część siły napędowej pochodzi właśnie z ruchu ramion. Pamiętaj, żeby wysuwać rękę, jak najbardziej do tyłu i utrzymywać ją pod dobrym kątem. Technika w tym przypadku jest niezwykle istotna. Zapytaj się specjalisty na basenie, na co zwrócić uwagę.

Nogi. Pływając kraulem, pracują one naprzemiennie, „kopiąc wodę”. Warto poćwiczyć ten element osobno. Istotna jest częstotliwość ruchu nogami, a nie jego zakres. Musimy kopać mocno i często. Kreująca się za nami piana to nie zawsze dobry znak.

Na końcu oddech. Musimy skoordynować zabieranie go z ruchem rąk i nóg. Są na to różne sposoby. Warto wypróbować kilka i sprawdzić, który najlepiej dopasowuje się do naszej techniki. Połączenie wszystkich tych elementów w jedną, dobrze działającą maszynę może być wymagające. Jeśli jednak dopracujesz, każdy z nich osobno, z pewnością twój styl będzie się świetnie prezentować.

Upragnione efekty

Pływanie to niezwykle skuteczna forma aktywności. Kraul wymaga dużej koordynacji i skupienia. To z pewnością pomoże ci w zdobyciu precyzji na pływalni i poza nią. Angażuje również wiele naszych mięśni. Najbardziej oczywiste są nogi i ramiona, chociaż w grę wchodzą jeszcze brzuch i plecy. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na naszą figurę i kręgosłup. Oczywiście wszystko jest kwestią praktyki. Jeśli przyłożysz się do treningów, poprawienie techniki nie powinno zająć ci dużo czasu. Umiejętność odpowiedniego pływania kraulem to podstawa dla wielu zawodowych pływaczy. Jeśli chcesz być jednym z nich, zacznij od doskonalenia właśnie tej techniki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama