Znani płocczanie zmarli w 2023 roku
Włodzimierz Duszyński
W sierpniu br. zmarł Włodzimierz Duszyński. Były radny, trener Wisły Płock i nauczyciel wychowania fizycznego. Miał 79 lat.
Włodzimierz Duszyński urodził się 1944 roku w Płocku i z miastem związał swoje życie zawodowe. W młodości trenował piłkę nożną, tenis stołowy i koszykówkę. Potem przez kilkadziesiąt lat trenował i wychowywał płocką młodzież. Przez chwilę był także trenerem I drużyny Wisły Płock - od grudnia 1987 roku do kwietnia 1988 roku. Nafciarze grali wówczas w III lidze. Był też sekretarzem generalnym klubu, który wówczas nazywał się ZKS Petrochemia Płock.
Był nauczycielem wychowania fizycznego, prowadził też akademickie drużyny Politechniki Warszawskiej. W płockich szkołach pracował w latach 1966-2011. Pracował m.in. w Technikum Samochodowym, Zespole Szkół Technicznych, a od 1988 roku w Małachowiance.
W kadencji 1998-2002 był także radnym Rady Miasta Płocka - mandat uzyskał z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2002 roku został wicedyrektorem Delegatury Płockiej Kuratorium Oświaty i Wychowania w Warszawie.
W 2009 roku przeszedł na emeryturę, ale pracował w Małachowiance do 2011 roku.
Bohdan Urbankowski
W czerwcu br. zmarł Bohdan Urbankowski, przez 30 lat był związany z Teatrem Dramatycznym w Płocku. Miał 80 lat. Poeta, dramaturg, prozaik, historyk i filozof. W latach 1982-2011 związany Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.
Bohdan Urbankowski urodził się w 1943 roku w Warszawie. Absolwent polonistyki i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Był twórcą ruchu Nowego Romantyzmu. Z Płockiem związany był od lat 60., a od 1981 r. pracował w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika literackiego teatru.
W PRL-u inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, w 1993 roku startował z list KPN. Ubiegał się o mandat senatora z Województwa Płockiego.
Napisał ponad 50 książek – dramatów, esejów i zbiorów poezji, wśród nich znajdują się prace filozoficzne, zbiory sztuk teatralnych i radiowych, wiersze i monografie: Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Józefa Piłsudskiego, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta.
W 2002 roku Bohdan Urbankowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2014 Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało mu "Laur SDP". W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności, a w 2016 roku prezydent Andrzej Duda przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Bogdan Kijek
W kwietniu br. zmarł Bogdan Kijek, były wicedyrektor Małachowianki i prezes Centrum Edukacji. Miał 69 lat.
Bogdan Kijek to wieloletni nauczyciel historii, w latach 1993-1997 wicedyrektor Małachowianki, a od 2016 roku prezes Centrum Edukacji Grupy Orlen. Pracę zakończył w 2020 roku i przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Jako prezes CE doczekał m.in. gruntownego remontu hali przy Zespole Szkół Centrum Edukacji, popularnej wśród kibiców Blaszak Areny.
Henryk Kisielewski
Henryk Kisielewski (ur. 5 października 1955 r. w Dobrzyniu nad Wisłą, zm. 22 czerwca 2023 r. w Sobowie) – polski polityk, rolnik i samorządowiec. W wyborach parlamentarnych w 1993 r. wybrany do Sejmu z okręgu płockiego z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Będąc posłem, pracował w Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Integracji Europejskiej, a także Podkomisji ds. legislacyjnych oraz instytucji międzynarodowych.
W 2000 r. odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. Był również członkiem zarządu województwa mazowieckiego (1999–2001) oraz wójtem gminy Brudzeń Duży (2002–2010).
Jerzy Tokarczyk
17 października br. zmarł Jerzy Tokarczyk. Miał 75 lat. Był uczestnikiem protestu „Czerwca 1976” w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Ruchem Ochrony Praw Człowieka i Obywatela.
Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność niepodległościową w podziemnych strukturach „Solidarności”, przechowując i kolportując nielegalne wydawnictwa na terenie Płocka i województwa płockiego.
Jerzy Tokarczyk był przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” w latach 1989-1995. W 2019 r. odznaczony został „Krzyżem Wolności i Solidarności” przyznanym przez Prezydenta RP, a w kwietniu br. odznaczony medalem „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”.
Przez wiele lat związany także z płocką siatkówką.
Beata Sitkowska
W czerwcu br. po krótkiej, ale ciężkiej chorobie, zmarła Beata Sitkowska, świetna alcistka chóru Vox Singers. Zawsze pogodna, pełna energii, obowiązkowa, z wielkim poczuciem humoru.
- Pozostawiłaś po sobie piękne owoce: dwóch wspaniałych synów, szacunek współpracowników oraz miłość i pamięć przyjaciół z Vox Singers. Moja pamięć o Tobie zawsze już będzie uściskiem w gardle. Nauczyłaś mnie tak wiele o życiu, jednak najważniejszą lekcją jest zrozumienie, że wszystko to, co irytowało mnie na tym świecie jest w rzeczywistości błahe i niewarte poświęcanego czasu i zdrowia. Choć nie zobaczymy Cię już “na żywo”, będziesz zawsze obecna w każdej radosnej chwili, których – mam nadzieję – jeszcze wiele przed nami, Twoimi przyjaciółmi z Vox Singers - tak pięknie żegnał Beatę Sitkowską dyrygent chóru Robert Majewski,
Daniel Ratz
Daniel Ratz urodził się w 1948 r. we wsi Trzcianno w gminie Nowy Duninów w powiecie płockim. Miał 75 lat. Był malarzem, poetą, prozaikiem, orientalistą, a w młodości także kelnerem, tancerzem, właścicielem winiarni.
W latach 80. w związku z działalnością opozycyjną Daniel Ratz musiał opuścić Polskę, wrócił po kilkunastu latach.
Prezentował prace na wielu wystawach. Jego znakiem rozpoznawczym były kompozycje przestrzennych Madonn w bizantyjskiej estetyce zdobionych kamieniami szlachetnymi i bursztynem.
W 2020 r. artysta zamieszkał w Kierpajnach Wielkich w gminie Pieniężno na Mazurach. Zmarł w marcu br. po krótkiej chorobie w szpitalu w Braniewie. Został pochowany w rodzinnym grobowcu w Gostyninie.
Karolina Pacholec
Po długiej i ciężkiej chorobie, z którą walczyła do końca, 19 marca br. zmarła Karolina Pacholec, miała zaledwie 34 lata. Od 2014 r. pełniła funkcję zastępcy kierownika płockiej delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.
- Pracę traktowała jako pasję i cieszyła się nią. Była ciepła, serdeczna i pełna oddania. Każdy dzień pracy jako konserwator zabytków był dla niej radością. Była powszechnie lubiana i ceniona. Szanowali ją wszyscy: koledzy z urzędu, ale przede wszystkim nasi klienci. Przez wiele lat dała się poznać jako osoba niezwykle życzliwa, uśmiechniętą a przede wszystkim bardzo kompetentna - tak ją żegnał prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Bolesław Kujawski
29 października br. w wieku 81 lat zmarł Bolesław Kujawski, były zawodnik Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego (wówczas Płockiego Klubu Wioślarskiego „Budowlani” Płock).
Jak wspomina Jacek Karolak, prezes PTW, Kujawski odnosił sukcesy na torach regatowych w Kruszwicy, Warszawy, Poznania, Płocka. W latach 1968-2012 aktywnie udzielał się w rekreacyjnej sekcji wędkarskiej przy PTW.
Bolesław Kujawski - poza uprawianiem wioślarstwa - był zawodnikiem sekcji hokeja na lodzie KS Wisła Płock, amatorsko uprawiał kulturystykę i podnoszenie ciężarów. Jego pozasportowym hobby były zajęcia artystyczne; realizował się jako rzeźbiarz i muzyk. Przez wiele lat był członkiem zespołu muzycznego w kultowej w latach 60-tych ub. wieku restauracji hotelu „Petropol” w Płocku.
Służbę wojskową spędził w elitarnej jednostce wojskowej „Czerwonych Beretów”, przez wiele lat pracował w byłej Fabryce Maszyn Żniwnych. Wielokrotnie wspierał działalność klubu swoimi projektami i wykonaniem urządzeń technicznych m.in. wyposażenia basenu wioślarskiego, siłowni. Po przejściu na emeryturę w 2002 roku oddawał się swoim hobby – rzeźbieniu, wędkarstwie oraz spędzaniu czasu w gronie najbliższej rodziny.
Ryszard Jedliński
We wrześniu br. zmarł Ryszard Jedliński, legenda Wisły Płock. Miał 70 lat. To były szczypiornista Wisły, reprezentant Polski, członek kadry narodowej na Igrzyska Olimpijskie w Moskwie i medalista mistrzostw świata.
Ryszard Jedliński urodził się 9 września 1953 r. w Płocku. W rodzinnym mieście ukończył Technikum Elektryczne im. Marii Curie-Skłodowskiej, a następnie warszawską AWF. Grał na pozycji obrotowego, był wielokrotnym reprezentantem Polski, m.in. na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980 r., 7. miejsce) i Mistrzostwach Świata w 1982 r. w RFN, skąd Biało-Czerwoni wrócili z brązowym medalem.
W 1984 roku zakończył karierę sportową i podjął pracę trenera, m.in. w Wiśle.
9 września 2023 roku skończył 70 lat i tego dnia oglądał na żywo mecz Orlen Wisły Płock z Chrobrym Głogów. Kilka dni później nadeszła informacja o jego śmierci...