Zamknij
REKLAMA

Ekstra kasa z ZUSu z okazji setnych urodzin

09:20, 29.06.2018 | redakcja
REKLAMA
Skomentuj
fot. Depositphotos

Na Mazowszu mamy 352 stulatków. W skali całego kraju jest ich blisko 2 tysiące. Seniorzy w tym wieku mogą liczyć na dodatkowe świadczenie ZUS.

Jak informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego, aby otrzymać dodatkowe świadczenie wystarczy ukończyć 100 lat. Wtedy to, niezależnie od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów, jubilat zacznie otrzymywać także specjalne świadczenie. Nie trzeba składać wniosków ani formularzy, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie.

Wysokość dodatkowej emerytury może być różna. Od marca 2018 roku przyznaje się ją w wysokości 3731,13 zł brutto. Rok temu było to 3536,87 zł, dwa lata temu -  3408,62 zł. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. 

Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego. Świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

- Zakład przekazał w marcu łącznie 1953 emerytury wyjątkowe z tytułu ukończenia 100 lat, z czego 352 mieszkańcom województwa mazowieckiego. Płocki oddział ZUS wypłacił je w tym czasie 34 osobom, czyli o 5 mniej niż w grudniu 2017 r. - informuje rzecznik.

Średnia wieku stale się wydłuża i zgodnie z prognozami demograficznymi Eurostatu proces ten będzie się jeszcze nasilać. Dzieci urodzone w 2015 r. będą żyć dłużej - średnio 73,5 roku dla chłopców i aż 81,6 lat dla dziewczynek. Aby zapobiec niekorzystnym zmianom struktury demograficznej Polski powinno więc rodzić się więcej dzieci. Zrównoważyłoby to wydłużanie się naszego życia i odmłodziło społeczeństwo.

(redakcja)
REKLAMA

Komentarze (1)

Jądrek ze SzczawinaJądrek ze Szczawina

1 1

O swoją ,teściową to dbam,na setkę się zapina.To dobrze będzie,kolację się zrobi i po sprawie będzie.Ale,kasiurę się podprowadzi i panisko se bede. 21:16, 28.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone