Zamknij
REKLAMA

Sprawdź, ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w naszym oddziale ZUS

13:52, 08.10.2018 | J.K
REKLAMA
Skomentuj

W województwie mazowieckim od października 2017 r. rozpatrzono łącznie 92 tys. wniosków związanych z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego. Oddziały ZUS wypłacają w regionie już niemal 71 tys. takich emerytur.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego chętnie korzystają z możliwości „wcześniejszego” przejścia na emeryturę, które wprowadziła reforma przywracająca poprzedni wiek emerytalny. Od października zeszłego roku oddziały ZUS na naszym terenie rozpatrzyły łącznie ok. 92 tys. wniosków złożonych w tej sprawie, a ZUS wypłaca tu obecnie prawie 71 tys. takich emerytur. Nie wszystkie złożone wnioski zakończyły się już wypłatą - wiele świadczeń, bo aż 18,1 tys., zostało zawieszonych z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia lub na wniosek świadczeniobiorcy. Emerytury są więc przygotowane do wypłaty, a ZUS czeka tylko na ruch ze strony seniora.

Z obniżenia wieku częściej korzystały kobiety: 38,2 tys. decyzji wypłatowych dla kobiet odpowiada 32,6 tys. dla mężczyzn. Cieszy fakt, że nowi emeryci często decydują się otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy, a nie za pośrednictwem listonosza. W województwie ich ubankowienie, czyli stosunek przelewów bankowych do wszystkich form otrzymywania emerytur, wynosi 70%. ZUS zachęca do tej formy przekazywania świadczeń z wielu powodów: od bezpieczeństwa i wygody seniorów po oszczędność działania administracji publicznej (przekazywanie świadczeń pocztą jest nieporównywalnie droższe).

Kobiece świadczenia niższe

Średnia ogólnopolska emerytura związana z obniżeniem wieku emerytalnego w okresie od stycznia do września to 2 623,29 zł dla mężczyzny oraz 1 618,14 zł dla kobiety. W poszczególnych oddziałach świadczenia są bardzo zróżnicowane. Najwyższą średnią emeryturę mężczyzny odnotowano w rybnickim oddziale ZUS – 3 553,70 zł, najniższą w oddziale biłgorajskim – 2 132,03 zł. W przypadku kobiet najwyższa średnia emerytura to 2 150,40 zł wypłacane przez I oddział ZUS w Warszawie, a najniższą 1 467,96 zł przekazuje radomski oddział Zakładu.

Oddział w Płocku w okresie 2.10.2017-28.09.2018 wydał decyzje wypłatowe dla 8 050 kobiet oraz 6 598 mężczyzn. Średnia wysokość emerytury w płockim oddziale dla kobiet wynosiła 1 489,54 zł, a dla mężczyzn 2 337,56 zł. 

- Obniżenie powszechnego wieku emerytalnego było ogromnym wyzwaniem organizacyjnym dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na pracę, jaką wykonali w ostatnim roku doradcy emerytalni w ZUS. To właśnie oni wyjaśniali seniorom przepisy prawa oraz pomagali w wypełnieniu formularzy. Obliczali także zainteresowanym prognozę wysokości świadczenia w różnych wariantach daty przejścia na emeryturę. Pozwalało to np. lepiej zaplanować domowy budżet przyszłego emeryta. Obniżenie wieku emerytalnego pokazało także sprawność Zakładu w dostosowywaniu organizacji pracy do zmieniających się potrzeb. Dzięki temu zarówno obsługa zwiększonej liczby klientów jak i opracowywanie decyzji przebiegało sprawnie - informuje Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Mazowieckie rekordy

Nowi emeryci dołączyli do grona świadczeniobiorców Zakładu Ubezpieczeń społecznych. Wysokość wypłacanych emerytur bywa różna. W województwie mazowieckim najwyższą emeryturę przekazuje warszawski oddział – jest to aż 14 tys. zł, a najniższą – 0,27 zł, płocki oddział. Analiza przypadków najwyższych i najniższych kwot w poszczególnych regionach województwa wskazuje receptę na wysokie świadczenie: jest to długi okres pracy, wysokie składki oraz późne przejście na emeryturę. Niskie emerytury wynikają natomiast z bardzo krótkiego, np. wyłącznie jednomiesięcznego okresu ubezpieczenia społecznego. Najwyższa emerytura w naszym płockim oddziale wynosi  11 639,44 zł.

- Przypomnijmy, że wnioski o emeryturę można składać w dowolnym momencie. Warunkiem jest wyłącznie osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Opłaca się jednak pracować dłużej, ponieważ rok zwłoki podniesie nasze przyszłe świadczenie średnio o ok. 8-10%. Warto skorzystać wcześniej z pomocy doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę wysokości emerytury - dodaje Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

 

(J.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

marekmarek

0 0

Legion dla Ciebie najlepsza emerytura jak dasz w Ziemie Nura 21:02, 08.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BrygidaBrygida

1 0

Najlepszy emeryt,to jest taki ,jak Wiesiek Sowa.Emeryturę,se wziął,trzy miesiące i do piachu. 21:16, 08.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TyrańskiTyrański

1 0

Emeryt w Gostyninie,to jest panisko.Zwłaszcza,ten z ZSO POLAM,trzy tysiaki ma na rękę.Na wybory nie musi chodzić.Bo panisko,tak ma. 20:17, 12.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone