Zamknij
REKLAMA

Uwaga na oszustów z Afryki! Udają, że dzwonią z Płocka

13:44, 09.01.2019 | B.N/T.Z.
REKLAMA
Skomentuj

Kolejna sprytna metoda oszustów, tym razem z wykorzystaniem telefonu, do tego z użyciem cyfr, które wyglądają jak numer kierunkowy z Płocka, czy z Kutna. Odbierając telefon od naciągaczy, za połączenie możemy zapłacić horrendalną kwotę. Przed podstępnymi oszustami ostrzega jeden z ogólnopolskich portali.

- Zauważyłam w swoim telefonie nieodebrane połączenie z dziwnego numeru telefonu, a dokładnie z kierunkowym +24. Sprawdziłam i okazało się, że jest to lokalizacja Wysp Wniebowstąpienia, czyli okolice Afryki – zaalarmowała portal tech.wp.pl jedna z internautek.

O co dokładnie chodzi? Takie połączenie jest bardzo drogie, a przestępcy często symulują sygnał rozłączenia. Jeśli nieświadomy użytkownik sam nie rozłączy rozmowy, połączenie trwa i jest nieprzerwanie taryfikowane. Skąd jednak przestępcy mają z tego pieniądze?

- Polski użytkownik oddzwania na nieznany numer i nabija sobie rachunek. Po czasie opłatę odbiera od niego jego operator, a część przekazuje do operatora z takich państw jak Kuba, Wyspa Wniebowstąpienia czy innych egzotycznych krajów. Z kolei tamten operator część zysków przekaże osobie, która wydzierżawiła od niego numer, z którego generowane są wywołania do użytkowników z Polski – podaje tech.wp.pl.

Jak się przed tym bronić? Najlepiej tak jak wspomniana internautka, czyli zweryfikować skąd naprawdę mogło zostać wykonane połączenie. Warto też policzyć cyfry (polskie numery składają się z dziewięciu cyfr, z prefiksem - z 11). Trzeba też pamiętać o polskim numerze kierunkowym - +48.
Tutaj oszuści stosują jednak sprytny sposób, który wielu może wprowadzić w błąd.

- Nie każdy liczy, jak długi jest numer, a jego początek może kojarzyć się np. z kierunkowym. "+24" występuje w numerach z Płocka, a także miejscowości z województw mazowieckiego i łódzkiego. Osoby, które mają w tych rejonach rodzinę, mogą pomyśleć, że dzwonią bliscy. Tym bardziej że nie każdy posiada telefon wyświetlający lokalizację dzwoniącego – czytamy na tech.wp.pl.

(B.N/T.Z.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

marekmarek

1 3

Legion niech się boji. Ma mało pieniędzy. 19:19, 09.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do chorego marek i ldo chorego marek i l

3 0

Człowieku przecież ty piszesz sam do siebie pod innymi loginami, to się leczy jak nie jest za późno. 09:32, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marekmarek

0 1

Oszusci z Afryki to namawiaja na zloto z olbrzymia znizka brylanty a to prwdziwi polscy obszczymury 12:44, 10.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone