Zamknij
REKLAMA

Freski z dawnej cerkwi trafiły na Zamek

12:13, 11.02.2020 | J.C
REKLAMA
Skomentuj

Wczoraj na Zamku miała miejsce wyjątkowa uroczystość otwarcia sali muzealnej z freskami.

Zebranych w sali kolumnowej powitała prowadząca spotkanie Paulina Toruniewska, a wśród nich: burmistrza Pawła Kalinowskiego, miejskich radnych na czele z przewodniczącym Andrzejem Rederem, kierownika delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Płocku - Jolantę Sobierajską i starszego inspektora ds. zabytków nieruchomych - Karolinę Pacholec.

Następnie prowadząca zaprezentowała zarys projektu, wspominając między innymi o tym, że w lutym 2019 roku Wydział Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta Gostynina złożył wniosek do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w ramach naboru wniosków o przyznanie dotacji celowej dla zabytków indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków na terenie województwa Mazowieckiego na realizację zadania „Wykonanie prac konserwatorskich fresków z wizerunkami czterech Ewangelistów znajdujących się w budynku dawnej cerkwi p.w. Św. Michała Cudotwórcy wraz z transferem do Sali Muzealnej w Zamku Gostynińskim”. Wniosek spotkał się z aprobatą Komisji oceniającej zgłoszone w ramach naboru projekty, otrzymał wymaganą regulaminem ilość punktów, a co za tym idzie uzyskał dofinansowanie w wysokości 140 000,00zł. Łączny koszt zrealizowanego zadania wyniósł 185 720,54zł. Realizacja projektu trwała od 4 września do 17 listopada 2019r.

- Jestem dumny z faktu, że to właśnie podczas mojego sprawowania pieczy nad Gostyninem dokonuje się tak doniosłe z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego i historycznego wydarzenie. Liczę, że nie tylko mieszkańcy, ale i goście będą czerpać z możliwości obejrzenia tych doskonałych zabytków sztuki, ocalonych dzięki ogromnemu nakładowi pracy konserwatorskiej. Determinacja, która doprowadziła do powstania sali ekspozycyjnej to oznaka naszego szacunku i oddania dla historii miasta i jego przeszłości, a także inwestycja w jego przyszłość - mówił burmistrz.

W części artystycznej trzy pieśni odśpiewał chór miejski Arce Cantores pod batutą Michała Pilichowicza.

Kolejnym punktem programu był wykład wprowadzający pt. Wizerunki Ewangelistów – symbolika i znaczenie, wygłoszony przez dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicję Wasilewską. Prelegentka mówiła między innymi o wszechstronności symboli, omawiała najciekawsze wizerunki ewangelistów oraz przedstawiła symbolikę liczby 4.

Na zakończenie uroczystości przybyłe osoby w grupach odwiedzały salę muzealną by podziwiać odnowione freski. Przewodnikiem była dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Aleksandra Milczarek.

Informujemy, że salę muzealną można zwiedzać codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. Osoby zainteresowane zwiedzaniem proszone są o zgłoszenie się do recepcji.

Źródło: Urząd Miasta

(J.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

marekmarek

4 2

Reder smutny bo nic nie ma z Izraela 00:28, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do MarekDo Marek

4 1

Reder,to od zawsze stary kombinator.Ale jest cwany i na PIS się załapał. 20:43, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marekmarek

1 3

Wiadomo- kidys Go zapytalem co to bedzie jak bedzie Wojna, On bede strzelal ,Ja - a co zrobisz jak beda strzelac - On aco oni maja do mnie 12:22, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marek marek

1 3

Reder jest w szoku szuka swojego dziadka 13:03, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

anty marekanty marek

1 2

Powiadają,że dziadek,to scyzorykiem chrzczony był. 20:48, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone