Zamknij
REKLAMA

Matura 2020 unieważniona? Mogło dojść do przecieków tematów!

15:08, 12.06.2020 | J.C
Skomentuj
REKLAMA

Nie jest wykluczone, że matura z języka polskiego i matematyki zostanie unieważniona. Wszystko przez podejrzenie wycieku tematów, które pojawiły się na egzaminie dojrzałości. Sprawę bada policja i jeśli sprawa się potwierdzi, może dojść do anulowania matury.

Zaczęło się od screena z Google Trends, które pokazuje, że mogło dojść do przecieku tematów, które pojawiły się na maturze. W poniedziałek, tuż po godzinie 6:20 na popularności w wyszukiwarce zyskiwała fraza: "wesele elementy fantastyczne" oraz "wesele fantastyka". Chwilę później zaczęto wyszukiwać wręcz dokładny tytuł tematu z arkusza maturalnego, czyli "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela". Między godz. 7:00 a 9:00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska".

Ciężko nie odnieść więc wrażenia, że niektórzy maturzyści mogli znać temat wypracowania, zanim oficjalnie otrzymali podczas matury arkusz. Co ciekawe, sytuacja miała miejsce w województwie podlaskim.

- Nie wiemy czy faktycznie doszło do przecieku. Po uzyskaniu informacji o wywołaniach w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, dyrektor CKE złożył zawiadomienie na policję - mówiła radiu Eska rzecznik prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Ostrowska.

Z kolei we wtorek przed startem egzaminu z matematyki w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia niektórych odpowiedzi. Jeszcze przed godz. 9, czyli przed rozpoczęciem egzaminu, w sieci pojawiły się zdjęcia odpowiedzi na pytania zamknięte. Te odpowiedzi pokrywają się z tym, co znaleźć można w udostępnionych później przez CKE arkuszach.

Jeżeli służby potwierdzą, że niektórzy uczniowie wcześniej poznali te pytania z egzaminu, to wtedy matura zostanie unieważniona, ale - co ważne -  tylko w szkołach tego przecieku.

- To też jest kwestia zidentyfikowania tych wszystkich osób - mówił RMF FM szef CKE Marcin Smolik. - Nie jesteśmy tego w stanie stwierdzić, przekazaliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i tutaj odpowiednie służby się już będą zajmowały na podstawie tych wszystkich informacji, które przekazaliśmy.

(J.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Ale jajaAle jaja

4 0

Ale w Szczawnie,to się wszytko pięknie do myka.Na konkurs dyrektora szkoły,zgłosiły się trzy kandydaty.Maniek,Marian i Żuchniewicz.Takaja,naszaja balszaja demokracja. 20:37, 13.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

20162016

0 0

Komputeryzacja to taka rzecz ,że zawsze są dwie strony .Ci którzy kodują i ci którzy łamią kody. 20:11, 19.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KonopielkaKonopielka

1 0

Jest to bardzo przykre,że się ludzie nie zmieniają.Tylko jak w pysk,łopatą przy walisz,to się zmieniają. 20:48, 19.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kurde uchoKurde ucho

1 0

Oj,curwa,oj curwa,jaki piękny walczyk,że nie jaki trzaskoski o prezdencję walczy. 22:20, 20.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BierdońBierdoń

2 0

Się wsiowym z info Gostynin,przypomina ,że Gostynin to nie wioska i kondomy,to można też w Sierakówku nabyć. 20:57, 21.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA