Zamknij

Jaki samochód kupić aby mieć tańsze OC?

00:00, 06.04.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Fot. depositphotos

Podwyżki polisy OC zapoczątkowane pod koniec 2016 roku wreszcie ustąpiły. To dla osób przymierzających się do zakupu pojazdu oznacza spore wydatki – wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Aby ograniczyć wydatki z tego tytułu, warto pomyśleć o polisie już na etapie wyboru pojazdu. Jaki samochód będzie dobrym rozwiązaniem?

Chociaż ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego utrzymują się na średnim poziomie 1000 zł, tanie OC w porównywarce Rankomat.pl jest dostępne. Szacowana wysokość składki zależy jednak od wielu czynników, w tym danych związanych z konkretnym pojazdem.

Samochód a czynniki wpływające na wysokość składki OC

Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zależy od wielu czynników. Mimo że istotną rolę odgrywają dane związane z właścicielem ubezpieczanego pojazdu, również sam samochód nie pozostaje bez znaczenia.

  • Marka samochodu a ubezpieczenie OC

Podczas dokonywania kalkulacji, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę markę pojazdu. Jeżeli auto pochodzi od producenta kojarzącego się ze sportową i dynamiczną jazdą, wówczas trzeba liczyć się z wyższą składką. Właściciel pojazdów marki BMW czy Audi często płacą nawet kilkakrotnie więcej w porównaniu z właścicielami aut marki Kia czy Ford. Sprawdź ceny OC w zależności od marki pojazdu.

  • Pojemność silnika

Na wysokość składki OC wpływa również pojemność silnika, co jest bezpośrednio powiązane z osiągami pojazdu. Im „większy” i mocniejszy silnik, tym auto może rozwijać większe prędkości. To z kolei dla ubezpieczyciela znak, że prowadzenie takiego pojazdu oznacza większe ryzyko spowodowania kolizji.

  • Rocznik pojazdu

Nie bez znaczenia pozostaje również rocznik pojazdu. Tutaj jednak zależność nie jest tak oczywista, ponieważ z jednej strony nowy pojazd oznacza wyższe koszty jego naprawy, ale z drugiej – starszy samochód oznacza większe prawdopodobieństwo wystąpienia usterki, a co za tym idzie spowodowania kolizji.

  • Jaki samochód będzie najlepszym rozwiązaniem?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wysokość składki OC jest tylko jednym z elementów wpływających na decyzję zakupową. Jeżeli jednak chcesz ograniczyć wydatek na ubezpieczenie, zrezygnuj ze sportowych marek o dużej pojemności silnika oraz samochodów starszych niż 10 lat.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone