Zamknij

[ZDJĘCIA] W hołdzie żołnierzom poległym w walkach niepodległościowych

09:25, 29.10.2018 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

W miniony piątek na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Gostyninie przy ulicy Targowej, w samo południe rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy poległych w czasie walk o niepodległość.

Burmistrz Paweł Kalinowski zabierając głos powiedział m.in.:

- Cmentarz przy ulicy Targowej, gdzie się dziś spotykamy, jest miejscem pochówku osadników niemieckich, którzy od założenia na początku XIX wieku parafii ewangelicko-augsburskiej i przeznaczenia gostynińskiego zamku na zbór, na trwałe związali się z miastem, znajdując tu swoje nowe miejsce na ziemi.(...) Historia tego miejsca nierozerwalnie splata się z dziejami naszego miasta, dlatego to przede wszystkim my mamy obowiązek i honor dbać o zachowanie jej w naszej pamięć.

Dla młodego pokolenia Gostynina dzień dzisiejszy niech będzie niezapomnianą lekcją historii, która dotyka bezpośrednio nas samych, Gostynina i ziemi gostynińskiej.

Następnie głos zabrał ks. Szymon Czembor, który poprowadził modlitwę ekumeniczną. Czynnie uczestniczył w niej także ks. dziekan Ryszard Kruszewski i ks. Andrzej Rutkowski. Odczytane zostały m.in. Psalm 103, Lekcja Apostolska, fragment Ewangelii św. Jana.

Po części modlitewnej głos zabrała pani Iwona Grobelska z Inowrocławia – prawnuczka Jana Grobelskiego, która wspomniała swojego przodka i jego losy wojenne.

Bardzo ważnym momentem było posadzenie drzew pamięci, którego dokonali burmistrz Paweł Kalinowski, wicestarosta Jan Kazimierz Krzewicki, Krzysztof Czerwiński z Urzędu Gminy, ks. Szymon Czembor, ks. dziekan Ryszard Kruszewski, ks. Andrzej Rutkowski, Karl Fusch i rodzina państwa Grobelskich.

Po zakończeniu spotkania na cmentarzu wszyscy zebrani zostali zaproszeni do Zamku Gostynińskiego, gdzie przybliżona została przez Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego Grupę Rekonstrukcyjną postać kapitana Wojska Polskiego Księstwa Warszawskiego – Ludwika Millera oraz jego związek z Gostyninem.

Organizatorami uroczystości byli: pan Karl Fusch, Grupa rekonstrukcji Historycznej im. 10 Batalionu Saperów., Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego Grupa Rekonstrukcyjna, Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski i Wydział Promocji Urzędu Miasta Gostynina.

Źródło: UM Gostynina

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

filozoffilozof

1 3

Kiedy,pomysła mnie brakuje-na coś mądrego napisanie,to nich tak,POZOSTANIE. 20:49, 29.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marekmarek

1 0

Albo ja krzywo widze albo ten pomnik jest krzywy 23:09, 29.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marekmarek

1 0

Chyba Legion z Neo stawiali ten Pomnik 23:54, 29.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tylko dureńTylko dureń

3 0

Niemieckim,żołnierzom tam pogrzebanym,co nas ciemiężyli-chwałę i cześć złożyli. 19:27, 30.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Syndrom kolejarzaSyndrom kolejarza

2 0

Zapewne,p.Karl Fusch,nie powiedział,co robił jego dziadek i ojciec w latach 1923-1945.Się domniemywa,że byli kolejarzami. 20:04, 30.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZytaZyta

1 0

Na sąsiednich portalach,to tylko nekrologi.Optymizmu,żadnego nie ma,tylko sznurek brać i się wieszać. 23:09, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA