Zamknij
REKLAMA

Jak skutecznie zadbać o drewniane podłogi w domu?

10:19, 16.04.2019 |
Skomentuj

Jak skutecznie zadbać o drewniane podłogi w domu?

Urządzenie i aranżacja wnętrza potrafi pochłonąć wiele wysiłku i kosztów, toteż warto zadbać o to, by uzyskanymi efektami można było cieszyć się przez maksymalnie długi czas. Zużywa się w zasadzie wszystko, jednak o ile w przypadku np. farb producenci coraz lepiej radzą sobie z ochroną przed brudem czy blaknięciem, to nasze podłogi stawić muszą czoła szczególnie ciężkim warunkom. Warto więc o nie zadbać, zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na kosztowne przecież drewniane.

 

Przede wszystkim czystość

 

Nie ma znaczenia jak dobre drewno i jak trwały lakier wykorzystamy. Lśniące niczym szkło powierzchnie w krótkim czasie mogą stracić ten blask, zwłaszcza w miejscach, w których odbywa się nadzwyczaj intensywny ruch i stać się matowe, jeśli tylko zaniedbamy kwestię ochrony przed zabrudzeniami i usuwania ich. Główne zagrożenie to oczywiście wnoszony przez ludzi na butach, a także przez zwierzęta domowe piach, który skutecznie rysuje i ściera każdą warstwę ochronną.

A zatem, żeby wszystkie pozostałe czynności miały sens, należy zadbać o zminimalizowanie ilości brudu, który trafia do nas z zewnątrz – wycieraczki do domu są więc podstawowym środkiem ochrony podłogi. Przyjemniej dwie, na których goście i my będziemy tracili z podeszw kolejne zanieczyszczenia, przyniosą pożądany efekt. Dobieramy je zależnie od potrzeb i możliwości – jeśli pozwala na to ilość miejsca, przy samych drzwiach przyda się mata wejściowa. Na zewnątrz zaś aluminiowa z wkładem szczotkowym, rypsowym czy gumowym albo mieszana. Dostarcza takie np. Wytwórnia Wycieraczek Systemowych.

Kolejna rzecz to oczywiście regularne czyszczenie, a więc zamiatanie, odkurzanie i mycie, gdy tylko stwierdzimy, że nasza podłoga utraciła swój blask. Jeśli stawiając kroki zaczynamy czuć, że daleko jej do właściwego stanu, absolutnie na sprzątanie czas już najwyższy. Zwracajmy przy tym uwagę na rodzaj używanych środków i pamiętajmy o oszczędnym stosowaniu wody i wycieraniu do sucha.

 

Chroń swoją podłogę

 

Nawet przy regularnym usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń nie unikniemy zużywania się warstwy lakieru, jakkolwiek dzięki ochronie przed większą ilością brudu tempo, w jakim będzie się to działo zostanie zmniejszone. Kolejną istotną rzeczą jest więc pastowanie (np. raz na miesiąc lub rzadziej – zależnie od intensywności użytkowania, a co za tym idzie zabrudzania i ścierania). Dostępne środki mają działanie ochronne, a jednocześnie ułatwią codzienne sprzątanie.

Wiele z najpoważniejszych uszkodzeń to rezultaty kontaktu z meblami – np. wielokrotnie przesuwanego stołu czy krzeseł. Warto więc zastosować na spodach np. kawałki filcu, albo ochronić niektóre powierzchnie dywanami bądź wykładzinami.

Z kolei osoby posiadające zwierzęta domowe powinny pamiętać o przycinaniu im pazurów.

Dobra drewniana podłoga to spory wydatek, toteż warto o nią dbać, by mogła nam służyć jak najdłużej. Choć cyklinowanie pozwala znakomicie usunąć wszelkie niedoskonałości i sprawić, by była jak nowa, pamiętajmy, że za każdym razem tracimy wówczas na grubości elementów – a zatem, im rzadziej trzeba będzie z takiej możliwości korzystać, tym lepiej.

( )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone