Zamknij
REKLAMA

Trzeźwość a polskie prawo. Zapoznaj się z nim i nie daj się zaskoczyć podczas kontroli

11:15, 27.01.2020 | E.
Skomentuj

Maksymalna wartość stężenia alkoholu we krwi u polskiego kierowcy może wynosić 0,2 promila. To właśnie badanie mieszczące się w takich widełkach pozostaje bez konsekwencji prawnych dla osoby prowadzącej samochód. Przepisy obowiązujące w naszym kraju można uznać za dość łagodne. Tym bardziej, że w kilku europejskich państwach wymagana jest absolutna trzeźwość. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy vademecum wiedzy na temat trzeźwości na rodzimych drogach.

Kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo? Sprawdź, jakich wartości stężenia należy się wystrzegać

Niewiele kierowców zdawało sobie sprawę, ale aż do 1 czerwca 2017 roku osoba zatrzymywana przez patrol drogowy mogła odmówić rutynowej kontroli trzeźwości. Koniecznemu badaniu byli poddawani podejrzani o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia pod wpływem alkoholu. Nowe przepisy poszerzają zakres obowiązków policjanta i dzisiaj kierowca musi przystąpić do pomiaru stężenia etanolu w wydychanym powietrzu. To właśnie w ten sposób polskie państwo wypowiada wojnę nieodpowiedzialnym osobom, które decydują się na uruchomienie pojazdu będąc w stanie kompletnego upojenia alkoholowego. Zaostrzeniu podlegają także kary za tego typu przewinienia. Prowadzenie samochodu po spożyciu (od 0,2 do 0,5 promila) kwalifikowane jest jako wykroczenie. Grozi za nie grzywna od 50 do 5000 złotych lub areszt na maksymalnie trzydzieści dni. Taka osoba musi liczyć się z otrzymaniem również dziesięciu punktów karnych oraz zarekwirowaniem licencji na okres od sześciu miesięcy nawet do trzech lat. Górne widełki represji dotyczą przede wszystkim recydywistów oraz kierowców, którzy stwarzali bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu.

Zdecydowanie surowsze kary czekają na osoby, które podczas rutynowej kontroli wyśrubowały niechlubny rezultat przekraczający wartość 0,5 promila. Według obowiązującego na terenie Polski prawa, taki incydent kwalifikowany jest jako przestępstwo, z tytułu którego kara grzywny obliczana jest w stawkach dziennych comiesięcznego przychodu. Sąd może również orzec karę pozbawienia wolności na minimum dwanaście miesięcy oraz zakaz prowadzenia pojazdu na okres maksymalnie 15 lat. To jednak nie koniec. Taki kierowca zobowiązany jest do przekazania świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nawet 60000 zł.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zadbaj o bezpieczeństwo jeszcze przed wyruszeniem w trasę

Alkomat do użytku indywidualnego staje się coraz popularniejszym wyposażeniem w samochodzie każdego odpowiedzialnego kierowcy. Tego typu elektronikę można kupić na stronie internetowej https://www.promil-lab.pl/. Sklep oferuje także możliwość skorzystania z bezpłatnego badania trzeźwości online. Specjalnie ułożony przez PROMIL-LAB formularz pozwala oszacować ilość czasu, jaka pozostała do całkowitego pozbycia się etanolu z organizmu człowieka.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

DavidDavid

0 0

These Terms will probably be governed by and construed in accordance using the
laws of England and Wales and you irrevocably submit for
the exclusive jurisdiction from the courts of England and Wales to stay
any dispute that might arise away from or in connection with these Terms.
coquitlam mortgage broker We are excited to report our first loan closing
of 2018 and so are confident inside our robust pipeline including signed LOIs for just two loans totaling $11 million (CDN$13.v 02:58, 23.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone