Zamknij
REKLAMA

Dywan: niedoceniany element wystroju. Sprawdź, dlaczego warto go mieć!

12:35, 05.03.2020 |
Skomentuj

Kilka sezonów temu projektanci rozsławili wnętrza... całkowicie pozbawione dywanów. Zachęceni perspektywą bezproblemowego sprzątania, wyglądem drewnianych podłóg i dostępnością niemal każdego miejsca w mieszkaniu, niemal od razu wyrugowaliśmy dywany z naszego życia. Niestety, pod panelami, płytkami i deskami zwykle nikt nie montował ogrzewania podłogowego. Zyskaliśmy więc piękne, nowoczesne – i bardzo zimne dla naszych stóp wnętrza. Nic więc dziwnego, że dywany ponownie wracają do łask. Producenci do ich wytwarzania zaczęli używać najnowszych materiałów i metod, a kolorystyka znacznie wykracza poza dawne, tradycyjne wzornictwo. Dziś każdy może znaleźć dywan dla siebie. Pytanie brzmi: jak go dobrać?

 

Wzór ma znaczenie. A motyw dywanu zależy od wyglądu pomieszczenia

 

Niezależnie od pomieszczenia, w którym ma znaleźć się dywan, warto pamiętać o kilku zasadach jego dopasowania do reszty wystroju. Po pierwsze, powinien on kolorem i wzorem współgrać z innymi znajdującymi się tam tekstyliami: poduszkami, narzutami, kocami, zasłonami. Całość ma być spójna estetycznie i stwarzać wrażenie harmonijnej całości. Zwykle do takiego wnętrza wędrują dywany owalne  w tureckie wzory albo modele w stylu vintage. Druga zasada mówi, że tekstylia podłogowe muszą stanowić kontrast dla mebli oraz ścian. Dywan jest tutaj elementem przyciągającym wzrok i dominującym w pomieszczeniu. Osoby chcące osiągnąć taki efekt wybierają najmodniejsze modele, często zaskakujące, z efektami optycznymi albo imitujące mozaikę. Oba rodzaje dywanów można położyć zarówno w sypialni, salonie, jak i pokoju dziecka. Przyjęło się jednak, że to salon jest wizytówką domu, tam więc powinien znaleźć się najbardziej reprezentacyjny wzór.

 

Czy dywany owalne to dobre rozwiązanie do salonu? Ekspert mówi: tak!

 

Skoro jesteśmy już przy salonie, to dobrze jest się zastanowić, jaki dywan pasuje właśnie tutaj. Jak pokazuje przykład sklepu Dywany Dywilan, klienci najczęściej wybierają modele tureckie, etniczne, designerskie oraz utrzymane w koncepcji vintage. Powodzeniem cieszą się także monochromatyczne dywany w intensywnych barwach i geometryczne wzory. Dywany, które dotychczas były obecne głównie w pokojach dziecięcych (mowa oczywiście o Shaggy), również wkraczają na salony. Tutaj przykładem może być brązowo-beżowy lub szary model, a nawet dwukolorowy, oparty na kontrastach. Oprócz tradycyjnych, prostokątnych dywanów zainteresowaniem cieszą się też te okrągłe i owalne. Ciekawym zabiegiem jest układanie w pomieszczeniu kilku mniejszych owalnych dywaników zamiast jednego, dużego. Dzięki nim można w dowolny sposób zaaranżować przestrzeń i zyskać ruchome „wyspy” służące do siadania na podłodze. A kiedy wieczorem usiądziemy na kanapie, taką „wysepkę” można przysunąć do siebie, by podczas wieczornego wypoczynku nie zmarzły nam stopy.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone