Zamknij
REKLAMA

Pojedynek na słowa. Za nami debata kandydatów na burmistrza Gostynina

11:22, 19.10.2018 | J.K
REKLAMA
Skomentuj

W poniedziałek, 15 października, w radiu RPL FM odbyła się debata samorządowa kandydatów na burmistrza Gostynina. Jak poradzili sobie kandydaci? Jeśli nie słuchaliście, to przygotowaliśmy dla was skrót najważniejszych fragmentów.

W debacie uczestniczyli wszyscy kandydaci na burmistrza: Paweł Kalinowski (Prawo i Sprawiedliwość), Agnieszka Korajczyk-Szyperska (Inicjatywa dla Gostynina), Mariola Józwiak-Węclewska (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Włodzimierz Śniecikowski (Gostynińska Wspólnota Samorządowa).

Pierwsze pytanie dotyczyło rozwoju gospodarczego oraz tego, w jakim kierunku powinien podążać Gostynin.

- Agnieszka Korajczyk-Szyperska odpowiedziała, że rozwój gospodarczy i praca dla mieszkańców Gostynina to priorytety na najbliższą kadencję. W tym celu podjęła już współpracę ze Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Planuje także działać z Płockim Parkiem Przemysłowo–Technologicznym oraz stworzyć Centrum Obsługi Przedsiębiorczości, które zajęłoby się obsługą inwestorów oraz promocją miasta w kraju i za granicą.

- Włodzimierz Śniecikowski stwierdził zaś, że to burmistrz musi tworzyć warunki, aby pomysły młodego pokolenia były realizowane. Podkreślał, że należy otworzyć strefę przemysłową przy dużej obwodnicy. Według kandydata rozwój turystyki jest też bardzo istotny, ponieważ Gostynin ma do tego predyspozycje.

- Inwestorzy, praca, rozwój - to pierwszy punkt założeń Marioli Józwiak-Węclewskiej, która mówiła, że należy pamiętać o możliwościach, które płyną z funduszy pomocowych. Skupiała się na temacie upadłego zakładu Elgo, chcąc reaktywować tam życie gospodarcze. Zaproponowała także utworzenie Centrum Nauki i Muzeum Światła.

- Paweł Kalinowski podkreślał, że rozwój gospodarczy Gostynina to główne założenie programu Prawa i Sprawiedliwości. Stwierdził, że najważniejszym aktualnie celem dla miasta jest wykorzystanie wszelkich, możliwych dostępnych środków w celu przywrócenia w Elgo Lighting Industries produkcji przemysłowej.

Drugie pytanie dotyczyło inwestycji i pozyskiwania środków.

- Włodzimierz Śniecikowski odpowiedział, że najważniejsze są inwestycje drogowe. Zauważył, że trzeba dążyć do odzyskania odwiertu geotermalnego. Podkreślał, że należy inwestować w walory turystyczne, ponieważ są one przyszłością Gostynina.

- Mariola Józwiak-Węclewska stwierdziła, że najistotniejsza jest inwestycja na terenie upadłych zakładów Elgo - w tym Centrum Rozwoju Biznesu i Innowacji. Również inwestycje turystyczne, modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej, MCK, Publicznej Szkoły Muzycznej, czy też Stadionu Miejskiego.

- Paweł Kalinowski podkreślał znaczenie modernizacji oczyszczalni ścieków. Do tego dodawał programy drogowe, sportowe – modernizacja stadionu miejskiego, Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej i przeniesienie jej do dawnego gimnazjum nr 2, a także modernizacja szkół i przedszkoli.

Agnieszka Korajczyk-Szyperska podkreślała, że przede wszystkim należy kontynuować zadania, które zostały rozpoczęte w tej kadencji, głównie drogowe. Do tego modernizacja Miejskiego Centrum Kultury, stadionu oraz utworzenie dziennego domu pobytu dla osób starszych i przywrócenie punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej, a docelowo uruchomienie w Gostyninie szpitala.

Jak wykorzystać potencjał turystyczny Gostynina?

- Mariola Józwiak Węclewska: Powinniśmy bazować na naszym naturalnym potencjale miasta, na tym co najpiękniejsze – mamy piękne lasy, jeziora, a więc to turystyka weekendowa. Powrót do tradycji gostynińskich browarów i winnic to pomysł, aby Gostynin był kojarzony z naszym produktem regionalnym.

- Paweł Kalinowski: W mojej ocenie musimy wykorzystać to, co obecnie mamy, czyli np. odbudowany gostyniński zamek, brakuje zagospodarowania terenu wokółniegou, muszą powstać ścieżki rowerowe. Chcę, aby wykorzystać potencjał pojezierza gostynińsko-włocławskiego i agroturystyki.

- Agnieszka Korajczyk-Szyperska: Jest olbrzymi potencjał w Gostyninie i dookoła. Potrzebna jest współpraca z sąsiednimi gminami, z Samorządem Powiatowym i Województwem Mazowieckim. Inicjatywa dla Gostynina proponuje także plan budowy ścieżek rowerowych, w szczególności w okolicach Zazamcza i Dybanki. Trzeba rozwinąć ścieżki turystyczne, biegowe, organizować letnie potańcówki, koncerty oraz wrócić do Dni Gostynina.

- Włodzimierz Śniecikowski: Najbardziej zależy nam wspólnocie samorządowej, na wykorzystaniu naszych pięknych terenów, infrastruktury do przeprowadzenia nowych projektów inwestycyjnych, np. ścieżek rowerowych.

Co miasto powinno zaoferować ludziom młodym, aby zostali, bądź wrócili do miasta?

- Według Pawła Kalinowskiego jest to ogromny problem, z którym boryka się wiele miast. Podkreślał konieczność powstawania zakładów pracy na terenie miasta. Mówił, że mieszkania dla młodych to zagadnienie, które powinno być w Gostyninie realizowane. Zaznaczał, że próbował już aplikować w rządowym projekcie "Mieszkanie+", ale na ten moment miasto nie dysponujeodpowiednimi  nieruchomościami.

- Agnieszka Korajczyk-Szyperska podkreślała, że aby zatrzymać młodych ludzi trzeba stworzyć odpowiednie warunki prorodzinne w mieście: skupić się na współpracy ze Starostwem Powiatowym, aby przygotować odpowiednią ofertę, która już w szkołach zawodowych będzie kierowana do młodych ludzi. Ponadto podkreślała zainicjowanie powstania Gostynińskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i sygnalizowała chęć wprowadzenia program zwolnień finansowych dla osób młodych zaczynających działalność gospodarczą.

- Celem Włodzimierza Śniecikowskiego są rozmowy z mieszkańcami i stworzenie programu na bazie ich rzeczywistych potrzeb. Podkreślał potrzebę inwestycji służących przez lata: ciepłowni geotermalnej, agroturystyki i turystyki, oraz stworzenia infrastruktury do przeprowadzania nowych projektów inwestycyjnych.

- Mariola Józwiak-Węclewska zauważała, że trzeba rozwinąć infrastrukturę, aby młodzi mogli rozwijać swoje talenty, m.in. poprzez wsparcie do klubów sportowych. Należy kształcić i przygotowywać młodych ludzi do startu na rynku pracy. Oczekuje także ścisłej współpracy z przedsiębiorcami i ich udział w tworzeniu programów edukacyjnych. Kandydatka mówiła, że miasto może pomóc udostępniając lokale, które są w zasobach Gostynina za symboliczny czynsz i tam młodzi mogliby rozwijać swój biznes.

Podczas debaty zainteresowani mogli zadawać swoje pytania kandydatom. Najczęstszym było oczywiście to o legendarne już Termy.

- Agnieszka Korajczyk-Szyperska wskazywała, że należałoby zamknąć cały proces, który miał miejsce do tej pory, wyjaśnić sprawę własności działek, sprawę wadium i dopiero wtedy wspólnie z partnerem prywatnym realizować inwestycję. Trzeba przeprowadzić na nowo analizy, przygotować biznesplan i szukać inwestora.

- Włodzimierz Śniecikowski nie ukrywał, że zechce kontynuować proces powstawania term. Wracał do chwil, kiedy był burmistrzem i udało się pozyskać środki na wykonanie odwiertu geotermalnego. Podkreślał także dobrą jakość wód termalnych.

W ocenie Marioli Józwiak-Węclewskiej trudno dzisiaj planować budowę term, gdy przez ostatnie 4 lata nie udało się uregulować sytuacji z własnością gruntu, sprawami dokumentacji. Według niej pomysł był realny w roku 2008 czy w latach kolejnych, kiedy nie było jeszcze takiej konkurencji na rynku, kiedy były możliwości pozyskiwania dotacji typowo na turystykę i ochronę zdrowia. Dzisiaj poszukiwanie dofinansowania będzie bardzo trudnym zadaniem.

Paweł Kalinowski mówił otwarcie, że aktualnie sprawa term jest badana przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Dodatkowo tylko i wyłącznie przy pomocy prywatnego inwestora można podjąć się inwestycji. Miasto nie jest w stanie dzisiaj wybudować kompleksu, który był proponowany w ubiegłych latach. Zauważał, że termy miały swoją szansę 13 lat temu, kiedy infrastruktury termalnej na terenie Polski nie było. Dzisiaj wybudowanie ich uznaje za mało realne.

Jak widać każdy z kandydatów na burmistrza Gostynina ma swoje konkretne cele. Wybór jednak należy do Was. Niezależnie od sympatii – koniecznie idźcie na wybory!

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (39)

AgnieszkaAgnieszka

10 23

bezapelacyjnie wygrała debatę,na każdy temat ma pomysł, mariola tylko unia unia unia, paweł jak zwykle duzo słów mało treści, włodek jak widzielismy 5 lat zabrało całą charyzme. 12:22, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgnacyIgnacy

10 29

Uważam, że doświadczenie samorządowe pokazało, kto powinien dostać szansę w tych wyborach. Pani Korajczyk-Szyperska była najbardziej rzeczowa w wypowiedziach. 12:29, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StefekStefek

19 4

Niestety, ale ślepa wiara w ożywienie ELGO to obietnice bez pokrycia. Ten trup już nie ma dużych szans, lata świetności minęły 12:33, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

10 19

Czytanie artykuł zakończyłem na pierwszej kandydatce. Bujdy Śniecikowskiego 18 lat był i zostawił miasto z długami i pijackim skandalem. Paweł marazm kompletny a ma Mariola jeszcze nie jest sprawdzona. Nawet radną nie była i ma złą opinię od osób którym pisała wnioski że nie dotrzymuje danego słowa. Zdecydowany głos na Panią Agnieszkę. 12:38, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

8 21

Czytanie artykułu zakończyłem na pierwszej kandydatce. Bujdy Śniecikowskiego 18 lat był i zostawił miasto z długami i pijackim skandalem. Paweł marazm kompletny a ma Mariola jeszcze nie jest sprawdzona. Nawet radną nie była i ma złą opinię od osób którym pisała wnioski że nie dotrzymuje danego słowa. Zdecydowany głos na Panią Agnieszkę. 12:39, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pani mariolapani mariola

19 6

już pokazała co dało jej zamieszanie wokoło elgo,dużo szumu i jakoś nic z tego nie wyniknęło. 12:42, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GostyninGostynin

9 24

Mieszkańcy mówią czas na Agnieszkę i każdy spróbuje co potrafi. WŚ już pokazał, 7 milionów zniknęło afera na cały kraj i skandal z pijanym za kółkiem. Paweł 4 lata kompletnego zastoju Gostynina. Jak się nie sprawdzi, to Mariolę można wybrać 12:45, 19.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZuzaZuza

10 3

Mieszkańcy mówią lepiej, żeby Agnieszka ze swoim mężem nie dorwali się do władzy. Bo 5 lat zemsty i braku pomysłu na Miasto. 21:18, 19.10.2018


WyborcaWyborca

24 7

Idg sami o sobie piszą komentarze hehe śmiechu warte ja dzieci. 12:56, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

włodzimierzwłodzimierz

11 5

niestety już makaronu na uszy nie umie nawijać 12:57, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kasia Kasia

22 2

No tak co minute komentarz. Tylko imiona zmieniają.Ale jaja . 12:58, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

14 11

Kalinowski lata po mieście agituje ludzie nawet nie chcą z nim rozmawiać. Jabłkami chce przekupić. Sniecikowski balonami pewnie wnuczek mu doradził bo gumki dobrze szły, MJW krówkami. Dziecinada. Co dziwne tylko IDG I AKS nie biegają i nie rozdają nachalnie czy nowa strategia? 13:17, 19.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do Mariando Marian

10 7

a przed sniecikoskim ponoć ludzie się wsklepach chowali jak chodził ahahahahahahaa 13:28, 19.10.2018


RhomanRhoman

5 4

A kiełbasa wyborcza to co? 21:21, 19.10.2018


banerkibanerki

6 8

ja naliczyłem po 150 banerów pawła i marioli,śniecia też bardzo dużo,na dużym sklepie starym samie baner PSL podobno kosztował 10 tysiaków. 13:27, 19.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WyborcaWyborca

7 3

Kandydatów obowiązują limity wyborcze. 14:57, 19.10.2018


stary dziad teraz chstary dziad teraz ch

11 14

tak ludzie mówią,a na debacie nie miał pojęcia co mówi,siła w młodosci teraz,baby górą!!!!! 13:42, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szefuncio..Szefuncio..

18 9

gdzie jest kasa za termy ??????????????????????????????????? 14:01, 19.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xyzxyz

6 5

W żopie jest. 16:17, 19.10.2018


GosiaGosia

15 14

Paweł Kalinowski mówił realnie, prawdziwie, nie używał wyszukanego słownictwa. Uczciwością i prostotą zakasał obie przeciwniczki. W Y G R A ! 15:45, 19.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

XyzXyz

10 9

Co mówił,co mówił-nic nie mówił,pultał sie i walił *%#)!& miny.Nie wystarczy mówić,trzeba działać,tylko Wł.Śniecikowski nadaje się na burmistrza nie miernota. 16:16, 19.10.2018


Smorgil 2Smorgil 2

5 3

I to jest styl odpowiedzi Włodka. Z wielu robił miernoty, kierował śmiało obelgi. Teraz sam już wie, że 2/3 mieszkańców może głośno powiedzieć : żałuję, że Cię znałem. 20:48, 19.10.2018


Senior 67Senior 67

7 15

Pani Agnieszka dla nas seniorów ma najlepszy program i na nią oddam z żoną głos. Pan Kalinowski i jego ugrupowanie ma dla seniorów do zaproponowania tylko wyciąganie od nich kasy dla rozgłośni Rydzyka. Co zobaczyłem w debacie Śniecikowski to sam powinien być objęty programem spokojna starość dla seniorów bo już werwy brak i *%#)!& trzy po trzy. U Pani Marioli dla seniorów w programie nie ma nic 18:40, 19.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

JuniorJunior

4 3

Rzeczywiście ma Agnieszka dla Was Seniorów najlepszy program. Zbudowała Wam siłownie pod chmurką. W wielu miejscach w mieście. Nie chcecie ćwiczyć? Niewdzięczne dziadki! 20:57, 19.10.2018


chyży rujchyży ruj

1 0

ty dziadek 67 to jeno książeczkę do nabożeństwa sobie spraw i módl się o zdrowie, bo o rozum to już za późno. 00:46, 21.10.2018


RurekRurek

16 6

Gdyby Agnieszka i Konrad więcej pokory mieli i więcej słuchali, to może i warto by na nich zagłosować. Ale straszną arogancję mają w sobie. Liczy się dla nich tylko fotel burmistrza, z którym i tak nie wiedzą co zrobić. Lepiej, żeby Kalinowski wygrał. Gorsze zło to Agnieszki Konrad. Tak było za poprzednich wyborów, tak jest i teraz. Mąż pogrążył żonę. :-( 19:36, 19.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

CelinaCelina

6 4

Pamiętam jak rozdawał stanowiska i zwalniał. I teraz też idzie w zaparte. Ciekawa jestem co powie, gdy żona przegra kolejny raz. 20:52, 19.10.2018


AntekAntek

5 0

Przegra napewno ale kto wygra to jest pytanie.Na kogo obstawiacie. 17:49, 20.10.2018


SerekSerek

17 4

Agnieszka gra tylko na siebie i swojego męża. Inni to zło konieczne. Dzieci, emeryci, to tylko droga do uzyskania stołka. Smutne. 19:52, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FelekFelek

11 6

Ale się Agnieszka przygotowała. Pewnie obejrzy dziś Pawła w telewizji na TVP3. :-) Pewnie przeciwstawi mu swój wywiad. Hahaha. Nie ma to jak profesjonalne przygotowanie w gostynińskiej telewizji; z redaktorem wstydzącym się pokazać i kadrowaniem, żeby ukryć niespokojne ręce kandydatki. 20:04, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GenowefaGenowefa

4 13

Wedle mnie,to Kozłoski,powinien te wybory wygrać.Ale reasumując wygra PAWEŁ KALINOWSKI. 20:40, 19.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

grojekgrojek

7 3

na FUJARCE 23:04, 19.10.2018


G24G24

4 6

To o której ten wywiad z Pawłem na TVP3? 21:25, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Biały miśBiały miś

10 4

Ale,gdzie ten nasz kandydat śniećkoski,on misia kocha,on bez naszego białego misia,nie może żyć. 22:01, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cieniutkocieniutko

6 6

Ten od robienia *%#)!& min jest najlepszy.... śmiechu wart 23:03, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnetaAneta

9 12

Paweł Kalinowski będzie gospodarzem Miasta. Pozdrawiamy 23:57, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LulaLula

7 0

Hej, ale dziś deszczowo. 14:00, 20.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tymitunie ...Tymitunie ...

6 3

Wojna o stołek - a i o uczciwości całkiem mało ... Cóż - tak czy inaczej - trzeba wybrać lokalnego kacyka, dlatego pójdę głosować ... Muszę, bo /nie daj Boże/ znowu PiS-inę wybiorą ...
P.S. Namiar z "Captcha" to po to, by anonimowość zachować? Żałosne i niestosowne ... :( 09:16, 21.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborcawyborca

0 0

wszyscy mówili o jednym, z małymi różnicami, różnili się tylko mimiką twarzy 22:16, 25.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© terazgostynin.pl | Prawa zastrzeżone