Reklama

Reklama

Co z polskimi MiG-ami dla Ukrainy? Prezydent Andrzej Duda wyjaśnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Co z polskimi MiG-ami dla Ukrainy? Prezydent Andrzej Duda wyjaśnia  - Zdjęcie główne

Co z polskimi MiG-ami dla Ukrainy? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Strona ukraińska kilkukrotnie zwracała się do krajów zachodnich z prośbą o pomoc w postaci wojskowych samolotów. Czy Polska przekaże myśliwce MiG Ukrainie? Głos w tej sprawie zabrał prezydent Andrzej Duda.

Reklama

W ostatnim czasie pisaliśmy o oświadczeniu rzecznika rządu Piotra Müllera w sprawie przekazania przez Polskę dla Ukrainy samolotów wojskowych MiG – przedstawiciel rządu zapewnił wtedy, że Polska nie podjęła decyzji o tej formie wsparcia ukraińskiego wojska. Na konferencji prasowej po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris ponownie poruszono kwestię polskich myśliwców. Prezydent wyraził zrozumienie dla próśb i potrzeb armii ukraińskiej, podkreślił jednak, że Polska musi zachowywać stanowisko zgodne z ustaleniami Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

„Pewne oczekiwania były kierowane w sposób jednoznaczny i mocny również w stosunku do Polski. Ale my jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i na kwestie bezpieczeństwa musimy patrzeć nie tylko przez pryzmat Polski, ale też przez pryzmat bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Musimy być odpowiedzialnym członkiem Sojuszu Atlantyckiego" – mówił prezydent Duda. 

Polska przekaże MiG-i Ukrainie? Decyzja prezydenta Dudy

W swoim oświadczeniu prezydent wyraził zobowiązanie do przestrzegania zasad członkowstwa NATO, wyrażając zarazem zrozumienie i solidarność z Ukrainą. 

„Wobec zgłaszanych w stosunku do nas w sposób wyraźny przez stronę ukraińską i jakąś część społeczności międzynarodowej, w tym mediów, oczekiwań, postanowiliśmy zachować się tak, jak w naszym przekonaniu zachować się powinien wiarygodny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nie zamierza w żaden sposób narażać sojuszu na trudną sytuacją, a z drugiej również chce jednak mimo wszystko szukać możliwości wsparcia dla walczącej Ukrainy" – wyjaśnił prezydent. 

Prezydent Duda poinformował o przekazaniu polskich myśliwców MiG do NATO. Decyzję tłumaczył zobowiązaniami jakie obejmują państwa członkowskie i chęć solidarnego, wspólnego działania. 

„Postanowiliśmy oddać MiG-i do dyspozycji Sojuszu, nie oczekując w zamian w zasadzie niczego, bo jak zaznaczyliśmy, za uzupełnienie oddanego wyposażenia, jesteśmy gotowi kupić to, co w to miejsce jest nam potrzebne. Chcemy natomiast, aby decyzja była podjęta wspólnie przez Sojusz, tak aby Polska był cały czas wiarygodnym członkiem sojuszu, a nie krajem, który samodzielnie decyduje o spawach ważnych, które dotyczą bezpieczeństwa sojuszu jako całości" – tłumaczył.

Prezydent podkreślił także, że Ukraińcy mogą liczyć ze strony Polski na pełne wsparcie i pomoc humanitarną i rzeczową. 

 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy