Elżbieta Sommer odeszła w czwartek rano. Od 1963 pracowała w telewizji, na emeryturę przeszła w lipcu 2004 roku. Cieszyła się bardzo dużą sympatią telewidzów, którzy nazywają ją "Chmurką".
Nie żyje Elżbieta Sommer. Jako pierwsza kobieta prezentowała w polskiej telewizji pogodę
Elżbieta Sommer przez niektórych nazywana jest także pierwszą polską celebrytką. W 1974 roku zgodziła się nawet na rodzinną sesję zdjęciową. Jednak jej wspólne zdjęcia z mężem i córką ukazały się w gazetach tylko ten jeden jedyny raz. Później bardzo pilnowała swojej prywatności.Zanim trafiła do telewizji, pracowała w wojsku, gdzie pełniła funkcję inspektora. W wywiadzie opublikowanym na stronach Retro TVP przyznała, że liczyła tam karabiny przeciwlotnicze. Później pracowała w Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym w dziale prognoz długoterminowych.
Przechodząc do TVP, nie od razu trafiła na wizję. Po raz pierwszy można ja było zobaczyć w 1963. Wystąpiła jako pogodynka, najpierw w duecie z Czesławem „Wicherkiem” Nowickim, a potem została się jego następczynią i pierwszą samodzielną prezenterką pogody w polskiej telewizji.
Celebrytka i profesjonalistka. Może tak już dziś do "Chmurki" wysłać list?
Na wizji zawsze zachowywała się jak profesjonalistka. Jak przypomina strona Retro.pl, zawsze skrupulatnie i rzeczowo wyjaśniała widzom oczekiwane zjawiska pogodowe. Wiedziała, o czym mówi, bo meteorologia była jej pasją. Elżbieta Sommer szybko zyskała sympatię widzów, którzy nadali jej przydomek "Chmurka". Dodajmy, że prezenterka doczekała się nawet wzmianki o sobie w piosence napisanej przez Jacka Cygana "Stan pogody". – Może tak już dziś do "Chmurki" wysłać list. Prywatne lekcje wziąć – śpiewała Anna Jurksztowicz.
Sommer stała się też jedną z "twarzy" ówczesnej Telewizji Polskiej. Zaczynała w czasach czarno-białej telewizji, w której niepodzielnie królował jeden kanał, do zrobienia programu wystarczył stół, krzesło i tekturowa plansza. Dane do prognozy osobiście pisała na planszy szkolną kredą, by wieczorem na żywo zaprezentować je telewidzom – czytamy na stronie.
W jednym z wywiadów, zapytana, co sądzi o swoich koleżankach, które również zaczęły zapowiadać pogodę, przyznała, że nie bardzo podoba jej się ich luźny styl oraz to, że nie znają się na swoim fachu.
W 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Elżbietę Sommer Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, drugim pod względem starszeństwa polskim państwowym odznaczeniem cywilnym nadawanym za wybitne osiągnięcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.