reklama
reklama

Jest decyzja prezesa URE. Wiadomo, ile zapłacimy za gaz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Korso

Jest decyzja prezesa URE. Wiadomo, ile zapłacimy za gaz - Zdjęcie główne

O cenach gazu sprzed kilku lat możemy już tylko pomarzyć... | foto Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i światPrezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Oznacza to, że w końcu wiemy, ile zapłacimy za gaz od lipca, kiedy to przestanie obowiązywać zamrożenie cen energii.
reklama

21 czerwca URE poinformował, że wszyscy sprzedawcy, którzy muszą składać wnioski taryfowe do URE, złożyli stosowne dokumenty. – Prezes dołoży wszelkich starań, aby nowe taryfy zostały zatwierdzone przed 1 lipca tego roku – zapewniano wówczas. Tak też się stało. 

Prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG. Cena gazu nie będzie mogła być wyższa od tej

W czwartek 27 czerwca prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych. Wiadomo, już, od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh. Kwota ta będzie obowiązywać do 30 czerwca 2025 r.

Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców – węgla, gazu – wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym – powiedział Rafał Gawin, prezes URE.

reklama

Jak dodał, nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego.

– W  zatwierdzonej przez prezesa URE taryfie PGNiG OD cena gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych wyniesie 239 zł/MWh. Wobec dotychczas obowiązującej taryfy na 2024 r. oznacza to spadek ceny o blisko 18 proc. (z 290,97 zł/MWh). Ponieważ jednak do końca czerwca 2024 r. obowiązywały przepisy mrożące ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh, dla odbiorców indywidualnych od 1 lipca br. odmrożenie cen oznacza wzrost średnio o 19 proc - tłumaczy urząd. 

Co to znaczy? Że koniec końców będzie drożej. 

Co ważne, cena gazu zatwierdzona w taryfie dla PGNiG OD będzie jednocześnie ceną maksymalną dla pozostałych przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny odbiorcom indywidualnym i innym podmiotom. Sprzedawcy ci będą mogli sprzedawać gaz po niższej cenie, ale w takim wypadku nie będzie im przysługiwała rekompensata z tytułu utraconych zysków. 

reklama

Faktura za gaz to nie tylko opłata za paliwo. Co jeszcze wchodzi w jej skład? 

URE przypomina, że na całkowitą wysokość rachunku dla gospodarstw domowych składają się:

  • opłaty za paliwo gazowe,
  • opłaty za usługę dystrybucji
  • oraz opłaty abonamentowe. 
 

– W tej taryfie wysokość stawek opłat – stałych i zmiennych – jest zróżnicowana w zależności od grupy taryfowej oraz obszaru dystrybucyjnego i rodzaju dostarczanego gazu – informuje urząd. I podaje szczegóły techniczne: – Uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych od 1 lipca będą wynosiły: 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1, 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1 oraz 65.23 zł/MWh dla grupy W-3.1.

I znowu: Co z tego wynika dla konsumentów? To, że w porównaniu do zamrożonych stawek opłat dystrybucyjnych mamy wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o ok. 27 proc

reklama

Dodajmy, że odbiorców kwalifikuje się do grup taryfowych stosownie do:

  • miejsca odbioru paliwa gazowego – według operatora, z sieci którego następuje pobór,
  • rodzaju pobieranego paliwa gazowego – gaz wysokometanowy, gaz zaazotowany, gaz propan-butan-powietrze lub gaz propan-butan-rozprężony,
  • rocznej ilości pobieranego paliwa gazowego.
 

Dla odbiorców najpopularniejszego gazu ziemnego, czyli gazu wysokometanowego wyróżnia się:

  • grupę W-1.1., W-1.2. lub W-1.12T; roczna ilość umowna do 300 m3
  • grupę W-2.1., W-2.2. lub W-2.12T; roczna ilość umowna powyżej 300 m3 do 1 200 m3
  • grupę W-3.6., W-3.9. lub W-3.12T; roczna ilość umowna powyżej 1 200 m3 do 8 000 m3.
 

Przy tak skomplikowanych szczegółach pojawia się pytanie: Ile łącznie zapłacimy za gaz według nowych stawek? Najprostszy sposób, aby się tego dowiedzieć, to poczekanie na pierwszy podwyższony rachunek. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama