Reklama

Reklama

Pensje poszły w górę, a wraz z nimi inflacja. Sprawdź najnowsze dane o wynagrodzeniach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Pensje poszły w górę, a wraz z nimi inflacja. Sprawdź najnowsze dane o wynagrodzeniach  - Zdjęcie główne

Pensje poszły w górę, a wraz z nimi inflacja. Sprawdź najnowsze dane o wynagrodzeniach | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wzrost płac wciąż utrzymuje pewną przewagę nad wzrostem inflacji. W marcu br. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6665,64 złotego – to 12,4 proc. więcej niż rok temu. Realny wzrost pensji jest jednak dużo mniejszy właśnie ze względu na wysoką inflację.

Reklama

Płace wzrosły o ponad 12 procent

Jak podaje Business Insider, aby załapać się w Polsce do grona zarobkowych "średniaków", w marcu trzeba było otrzymać 6665,64 zł pensji brutto. To o ponad 400 zł więcej niż w lutym – wtedy było to 6220 zł.

Średnia podwyżka w skali roku wyniosła ponad 12 proc. To wynik, którego większość ekonomistów nie oczekiwała. Szacunki sugerowały wzrost płacy o około 10,5 proc. w skali roku. Można było spodziewać się, że pierwszy raz od dwóch lat inflacja przebije podwyżki płac. Okazało się inaczej.

W jakich sekcjach średnie wynagrodzenie wzrosło najbardziej, a w jakich spadło?

Najwyższy wzrost pensji w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji "Obsługa rynku nieruchomości" (o 13,1 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 6970,67 zł oraz "Informacja i komunikacja" (o 11,3 proc.), gdzie przeciętne płace brutto wyniosły 12 tys. 63 zł 7 gr.

Spadek w porównaniu do lutego odnotowano natomiast w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" (o 4,2 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 10 tys. 128 zł 17 gr oraz w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" (o 0,2 proc.), gdzie wynagrodzenia minimalnie zmniejszyły się do 7230 zł.

Trzeba pamiętać, że dane GUS uwzględniają jedynie duże i średnie firmy. Odrzuca się w nich natomiast te mające mniej niż dziesięciu pracowników. GUS nie liczy także zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło. Po ich uwzględnieniu kwota średniego wynagrodzenia byłaby niższa.

Inflacja zjada wzrost wynagrodzeń

Wzrost płac o 12,4 proc. w relacji rok do roku oznacza, że był wyższy niż rekordowa inflacja, która w marcu wyniosła 11 proc. Przy takich szacunkach, w praktyce prawie 90 proc. podwyżki wynagrodzeń jest zniwelowane przez wzrost cen. Więcej o najnowszym poziomie wzrostu cen przeczytacie TUTAJ.

Jak zaznacza Karol Pogorzelski z Departamentu Analiz Makroekonomicznych wzrost płac utrzymuje pewną przewagę nad wzrostem inflacji, co sugeruje, że oprócz czynników geopolitycznych inflację napędzają także czynniki wewnętrzne – rozgrzany rynek pracy.

Jak czytamy na portalu money.pl, wśród ekspertów rosną obawy o narastanie spirali cenowo-płacowej. To bardzo niebezpieczne zjawisko dla gospodarki, które sprawia, że bardzo trudno jest opanować szalejącą inflację.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy