Podsumowanie półrocza z działań Klubu Świadomej Młodzieży we Włocławku i okolic.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podsumowanie półrocza z działań Klubu Świadomej Młodzieży we Włocławku i okolic. - Zdjęcie główne

Podsumowanie półrocza z działań Klubu Świadomej Młodzieży we Włocławku i okolic.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Przez dwa lata odkąd istniejemy Klub Świadomej Młodzieży Włocławek i okolice bardzo się zmienił. Wpływa na to dołączanie do nas nowych osób w spektrum autyzmu. Dzieje się tak ze względu na wiele interesujących wydarzeń odbywających się w ramach klubowych spotkań.

 Na początku roku zaczęliśmy realizację nowego projektu „KŚM - inkluzja NIE iluzja. Partycypacja. Obywatelskość. Samostanowienie”. Od stycznia do czerwca 2024 roku uczestniczyliśmy w spotkaniach i warsztatach z udziałem bardzo ciekawych ludzi, którzy chcą nas poznać i opowiedzieć o swoich pasjach. Przykładem może być spotkanie z panem posłem Krystianem Łuczakiem, który rozmawiał z nami o swoim życiu oraz zainteresowaniach związanych z archeologią.

Poznaliśmy także dzieje lotnictwa, o których fascynująco opowiadali członkowie Włocławskiego Klubu Seniorów Lotnictwa płk. mgr. inż. pil. Krzysztof Ryniecki oraz instruktor Bogusław Chełczyński. Usłyszane historie przeniosły nas w inne czasy. Podobnie jak kolejne wydarzenie historyczne z naszym udziałem, czyli organizowany co roku Jarmark Kazimierzowski w Kowalu. Podczas tegorocznej edycji w rolę króla Kazimierza Wielkiego wcielił się autor tego artykułu.

Poza historią naszą klubową pasją jest zawód prawnika, o czym świadczą wspólne działania i klubowe warsztaty z panem sędzią Jarosławem Konopką, który dla nas przygotował inscenizację rozprawy sądowej oraz konkurs prawniczy „Co w prawie piszczy?”. Współpraca w ramach opisywanych oraz wcześniejszych wydarzeń sprawiła, iż stał się naszym Przyjacielem, podobnie jak inne osoby, które poznaliśmy przez minione dwa lata.

W ramach klubowych spotkań poznajemy i troszczymy się o nasze emocje. Aby lepiej je zrozumieć i rozładować bierzemy udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Impresyjnym im. W. Gniazdowskiego, które będą kontynuowane. Podczas zajęć warsztatowych z biblioterapii pani wolontariuszka, nauczyciel, pedagog specjalny Marta Kotarska przeniosła nas w świat książek pomagających w budowaniu prawidłowych relacji oraz w pozytywnym postrzeganiu siebie samego. Natomiast pani terapeutka Anna Siatecka podczas warsztatów fotograficznych przeniosła nas na łono pięknej przyrody. Na kolejnym spotkaniu z fotografoterapią w dniu 8 czerwca 2024 roku mieliśmy odwiedziny wspaniałych gości, którzy w ramach Akademii Innowacji chcieli zobaczyć jak wyglądają działania naszego Klubu, ponieważ marzą o tworzeniu podobnych miejsc i klubów w ramach fundacji i stowarzyszeń wspierających osoby w spektrum autyzmu.

Nad wzmocnieniem dykcji oraz emisją głosu, a także tremą podczas prezentacji i wystąpień publicznych pracowaliśmy podczas warsztatów z naszą klubową koordynatorką panią Izabelą Piotrowską. Zdobyte umiejętności mogliśmy przetestować w praktyce podczas warsztatów dziennikarskich w telewizji TVP oraz prowadzenia pierwszej lekcji różnorodności dla mieszkańców Włocławka, która odbyła się w dniu 17 kwietnia 2024 roku. W ramach działań edukacyjnych my młodzi Samorzecznicy szkolimy także Rady Pedagogiczne.

Oprócz emocji ważna jest również kondycja fizyczna. Dlatego bierzemy aktywny udział w imprezach sportowych. Wśród nich najważniejszy dla nas jest Włomaggedon, czyli integracyjny bieg z przeszkodami dla osób z niepełnosprawnościami.

Natomiast w ramach integracji klubowej spotykamy się także poza warsztatami np. na Balu Karnawałowym. Ważnym wydarzeniem jest coroczny Ogólnopolski Zjazd Klubów Świadomej Młodzieży na Farmę Dobra w Lekaszynie. Spotkanie Samorzeczników z Łodzi, Włocławka i okolic oraz Kutna pozwala na prezentacje swoich pasji i talentów, a także sprzyja integracji naszego środowiska, zawieraniu nowych znajomości i wymianie doświadczeń. Czujemy się tam bardzo dobrze.

Integracyjny charakter miała również niepowtarzalna Konferencja z udziałem z Profesora Tony’ego Attwooda i Samorzeczników z Klubów Świadomej Młodzieży. Spotkanie odbyło się w Warszawie w dniu 3 czerwca 2024 roku. Najbardziej poruszyła mnie historia profesora, który opowiadał o swoim synu uzależnionym od narkotyków oraz swojej żonie, która została aby się nim opiekować. Wywarło na mnie duże wrażenie, że mogłem poznać światowej sławy Profesora. Taka okazja zdarza się raz w życiu.

Działania podejmowane w ramach obecnie realizowanego projektu zmierzają do włączenia nas Samorzeczników w rynek pracy. Dlatego dobrym podsumowaniem i sprawdzeniem zdobytych dotychczas umiejętności były ostatnie przed wakacjami warsztaty z panią Anną Jackowską - Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku, które pozwolił nam lepiej zrozumieć czym jest praca i odkryć nasze predyspozycje zawodowe.  

Filip Olszewski (Samorzecznik) 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE