Reklama

Reklama

Pomoc dla kredytobiorców w ramach tarczy antyputinowskiej? Premier zapowiada nowy projekt

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Pomoc dla kredytobiorców w ramach tarczy antyputinowskiej? Premier zapowiada nowy projekt - Zdjęcie główne

Premier zapowiada wsparcie dla kredytobiorców | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie pakietu wsparcia dla kredytobiorców w ramach tak zwanej tarczy antyputinowskiej. Szef rządu zapewnił jednocześnie, że oferowana kredytobiorcom pomoc nie będzie impulsem inflacyjnym.

Reklama

„Rozszerzamy tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Działania, które chcemy przeprowadzić szybko, mają pomóc w spłacie kredytów, co jest bolączką około dwóch milionów rodzin” – mówił premier Morawiecki na konferencji prasowej. Jak dodał, projekt ustawy zakładający pomoc osobom spłacającym kredyty to „wyciągnięcie ręki” do tej części społeczeństwa. 

Pomoc dla kredytobiorców. Co zakłada projekt? 

Podczas swojego wystąpienia szef rządu przedstawił założenia projektu mającego stanowić wsparcie dla osób zobowiązanych do spłaty zaciągniętych kredytów. 

 „Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym i cztery miesiące w przyszłym roku. Łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł. Poza tym udzielimy pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej i zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który obecnie opiewa na 600 mln zł, wzrośnie do 2 mld zł i to jest pula do wykorzystania już w tym roku, a na kolejny będzie to kolejne 2 mld zł. Ten koszt poniesie sektor bankowy” – zapowiedział premier.

Morawiecki dodał też, że ze wsparcia rządowego będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy pożyczki hipoteczne spłacają w złotówkach. Jak mówił, projekt w szybkim czasie trafi do konsultacji. „Wspieramy Polaków w spłacie kredytów hipotecznych, ponieważ dziś poziom inflacji powoduje, że na bardzo wielu polach musimy i chcemy walczyć z inflacją. To jest jeden z podstawowych punktów tarczy antyputinowskiej, walki z inflacją wywołaną przez Rosję"

Premier zapowiada wsparcie dla kredytobiorców. Zmiany WIBOR i w oszczędnościach

Jak informuje PAP, szef rządu zapowiedział również wprowadzenie zmian dotyczących wskaźnika bazowego, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Obecnie takim wskaźnikiem jest WIBOR. „Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką. Jeśli sektor bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP, która jest korzystniejsza nawet o 0,4 pkt. proc. To da roczne oszczędności rzędu 1 mld zł, których koszt poniosą banki” – stwierdził premier.

Podczas konferencji szef rządu mówił także o  planowanych zmianach dotyczących oszczędności. 

 "Zaproponuję w ciągu najbliższych dni nowe rozwiązania w zakresie oszczędności. Zarówno oszczędności, które powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy, jak również oszczędności, które już dzisiaj w Ministerstwie Finansów są proponowane" – poinformował. 

Premier podsumował również cele rządu, które mają być zrealizowane poprzez wprowadzenie planowanych rozwiązań. „Dzisiaj zarządzanie inflacją polega na tym, aby jednocześnie grać na wielu instrumentach – polityki fiskalnej, pieniężnej, regulacyjnej, gospodarczej w szerszym znaczeniu tego słowa, finansowej, także w odniesieniu do banków. I jako osoba, która przez wiele lat zajmowała się gospodarką, mogę powiedzieć, że nasza polityka z jednej strony stara się ograniczyć oczekiwania inflacyjne i pole do działania inflacji, z drugiej strony osłonić tych Polaków, którzy tego najbardziej potrzebują, a z trzeciej – doprowadzić do wzrostu inwestycji po to, aby ten wzrost inwestycji doprowadził do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w przyszłym okresie” – mówił premier.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy