"Sprzedam wycieczkę za pół ceny, wylot za dwa dni. Niestety, nie zorientowaliśmy się w porę, że paszport naszego dziecka stracił ważność" – ogłoszeń tego typu nie brakuje na grupach turystycznych. Co wówczas robić? Czy sprzedaż oferty za niższą cenę to jedyne wyjście z tej sytuacji? Nie – nie trzeba sprzedawać wycieczki i odwoływać urlopu. Wystarczy wsiąść w samochód, pociąg, albo autobus i udać się do Warszawy, na lotnisko Chopina.
Zagraniczne wakacje a nieważny dokument. Jak uratować zaplanowany urlop?
Wiele rodzin już odlicza dni do upragnionego urlopu. Aby o niczym nie zapomnieć, część osób robi listę, na której sukcesywnie odhacza wykonane zadania. Niestety, nawet ten sposób może nas zawieść, jeżeli w ostatniej chwili okażę się, że nasz dokumentu traci ważność. Na wyrobienie nowego musimy czekać nawet 30 dni. Co wówczas zrobić?Jeżeli planujemy zagraniczne wakacje, warto kilka tygodni wcześniej sprawdzić, czy nasze dokumenty są aktualne. Pamiętajmy, że zarówno w przypadku, kiedy na lotnisku legitymujemy się dowodem osobistym, jak i w tym, kiedy posługujemy się paszportem (konieczność, kiedy wyjeżdżamy do krajów spoza Unii Europejskiej), musi on być ważny również w dniu, kiedy będziemy wracać do domu. Większość krajów wymaga, aby dokument potwierdzający obywatelstwo był ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z kraju.
Jeżeli okaże się, że przegapiliśmy termin, nie trzeba wcale rezygnować z wakacji. Jest alternatywa, która pozwoli nam wyjechać na upragniony wypoczynek. O czym mowa? O paszporcie tymczasowym, który wyrobimy na największym polskim lotnisku. Kto ma szansę do otrzymać?
Pasażerowie, którzy dysponują ważnym biletem lotniczym, mogą ubiegać się o wydanie szybkiego paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w następujących sytuacjach: zgubienia lub niezabrania ze sobą paszportu lub dowodu osobistego, posiadania paszportu lub dowodu osobistego, który utracił ważność, nieodebrania paszportu biometrycznego z urzędu – wylicza Lotnisko Chopina.
Jak wyrobić paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina w Warszawie?
Aby wyrobić paszport tymczasowy, należy udać się do punktu (w strefie ogólnodostępnej C w budynku Terminala A), w którym urzędnik wygeneruje w systemie wniosek o wydanie dokumentu oraz wykona zdjęcie (możemy również mieć swoje). Wniosek należy podpisać na urządzeniu do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego. Paszport zostanie od ręki wydrukowany na lotnisku. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, w godz. 08:00-20:00.Musimy pamiętać, że aby wyrobić paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina, należy posiadać:
- dokument potwierdzający tożsamość;
- ważny bilet lotniczy na podróż.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że w takim przypadku termin ważności dokumentu zostaje dostosowany do okoliczności uzasadniających jego wydanie. Oznacza to, że dokument może być ważny np. 1 dzień, 1 tydzień, kilka miesięcy; nie dłużej jednak niż 365 dni. – Decyzję w tej sprawie podejmuje urzędnik w punkcie na Lotnisku Chopina Warszawa – dodaje resort.
W tych przypadkach urzędnik odmówi wyrobienia szybkiego dokumentu
O paszport tymczasowy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa możemy ubiegać się nie wcześniej niż 2 dni robocze przed zaplanowanym wylotem.
Każdy przypadek ubiegania się o paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina Warszawa jest rozpatrywany indywidualnie. Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina Warszawa powinna liczyć się z faktem, iż przedstawiona przez nią sytuacja może nie zostać zakwalifikowana jako wyjątkowa – przyznaje MSWiA.
W jakich sytuacjach usłyszymy odmowę? Paszportu tymczasowego na pewno nie otrzyma osoba, która:
- otrzymała już wcześniej paszport tymczasowy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa i od tamtej pory nie dopełniła starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula;
- nigdy nie posiadała dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego) zawierającego numer PESEL;
- posiada ważny dokument uprawniający do odbycia podróży zagranicznej, np. dowód osobisty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.