Reklama

Reklama

Rewolucja w Kościele! Od teraz kobiety mogą być księżmi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Rewolucja w Kościele! Od teraz kobiety mogą być księżmi - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Coś, co do tej pory wydawało się niemożliwe, będzie się działo na naszych oczach. W Polsce, od 1 stycznia 2022 roku, kobiety będą mogły być księżmi. Za ordynacją kobiet na księży pozytywnie opowiedział się bowiem synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w naszym kraju.

Reklama

Zmiany w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Kobiety będą księżmi

W tajnym głosowaniu nad wnioskiem przedłożonym przez Synodalną Komisję Kobiet udział wzięło 59 osób. Aż 45 z nich było za, 13 przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Do przegłosowania wniosku konieczna była większość kwalifikowana 2/3 głosów.

- Kościół Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce posiada urząd duchownego, który jest realizowany w trzech posługach: diakona, prezbitera i biskupa. Do tej pory mieliśmy możliwość dopuszczenia do posługi diakona mężczyzn i kobiet. Natomiast do posługi prezbitera, powszechnie nazywanego księdzem, tylko mężczyzn. Decyzja synodu spowodowała, że do posługi prezbitera, czy w przyszłości biskupa, mogą być ordynowane osoby bez względu na płeć - powiedział PAP bp Jerzy Samiec.

Warunkiem koniecznym do bycia ordynowanym jest posiadanie dyplomu magistra teologii ewangelickiej. W Polsce jest jedna uczelnia, która kształci w tym zakresie - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce jest kilkadziesiąt kobiet, które są absolwentkami teologii ewangelickiej, a pięć kobiet studiuje obecnie na wydziale teologicznym w sekcji ewangelickiej ChAT.

Studentka teologii ewangelickiej: „Bardzo nie cieszę, że będziemy miały wybór”

Co ważne, przypadku urodzenia dziecka, zgodnie z polskim prawem kobietom przysługuje urlop macierzyński. 

- Należy zadeklarować, czy będzie on trwał sześć miesięcy, czy rok. Jako Kościół respektujemy i będziemy stosować wszystkie regulacje obowiązujące w polskim prawie pracy. Podczas urlopu macierzyńskiego, czy wychowawczego kobiety księdza w parafii zostanie zapewnione zastępstwo - podkreślił bp Samiec.

- Bardzo się cieszę, że po decyzji Synodu zarówno ja, jak i pozostałe studentki, będziemy miały wybór i nie będziemy musiały rezygnować z pracy w naszym kraju, by pełnić służbę duszpasterską - mówi z kolei Ada Warowna, studentka teologii ewangelickiej.

Dyskusja na temat ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce toczyła się z przerwami od ponad 70 lat. W 1963 roku umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, dzięki czemu katechetki nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach.

W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji stwierdziła, że nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza.

Od 1999 r., dzięki zmianom w Pragmatyce Służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce mogły być duchownymi w posłudze diakona. Mogły podejmować pracę charytatywną, ewangelizacyjno-misyjną oraz pomocniczą służbę Słowa Bożego (m.in. prowadzenie nabożeństw, ślubów i pogrzebów, sprawowanie sakramentów, od 2016 r. także Sakramentu Komunii Świętej), nie miały jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 62 tys. wiernych skupionych w sześciu diecezjach. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy