Reklama

Reklama

Rosja zakręca kurek. Rząd uspokaja: mimo wstrzymania dostaw, gazu nie zabraknie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva/zdjęcie poglądowe

Rosja zakręca kurek. Rząd uspokaja: mimo wstrzymania dostaw, gazu nie zabraknie  - Zdjęcie główne

Polski rząd zapewnia, że nie musimy obawiać się o dostawy gazu | foto Canva/zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat PGNiG przekazało oficjalny komunikat, w którym poinformowało o wstrzymaniu przez Gazprom dostaw gazu do Polski. Przedstawiciele rządu zapewniają jednak, że nasz kraj przygotowany jest na taką ewentualność i dostęp do tego surowca nie będzie ograniczony.

Reklama

W związku z doniesieniami dotyczącymi wstrzymania przez Rosję dostaw gazu do Polski w siedzibie resortu klimatu i środowiska zwołano konferencję minister Anny Moskwy oraz pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski 

Szefowa resortu klimatu i środowiska zapewniła, że od początku wybuchu wojny w Ukrainie Polska gotowa jest na możliwe sankcje ze strony Rosji. Poprzez gotowość rozumiana jest między innymi konieczność niezależności od rosyjskich surowców. "Jesteśmy gotowi na pełne sankcje, pełen pakiet i pełne odcięcie" – mówiła Anna Moskwa. Zaznaczyła także, że dekret Władimira Putina o realizowaniu płatności w rublach ani wzywające do tego pisma nie są zobowiązujące dla PGNiG. Z informacji przekazanych przez minister klimatu i środowiska wynika, że polskie magazyny są obecne zapełnione w 80%, a gaz nadal będzie do nich zatłaczany do stanu 99%. Ich całkowita pojemność to około 3 mld metrów sześciennych. 

O gotowości Polski na odcięcie rosyjskiego gazu zapewnił również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. 

"Gaz-System realizuje strategie dywersyfikacji, czyli zróżnicowania kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski i wariant zakładający odcięcie dostaw rosyjskich był przygotowywany i jest w tej chwili już realizowany. Jest to wariant, w którym wszyscy odbiorcy gazu w Polsce, dotychczasowi, otrzymają ten surowiec na tym poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili" – mówił na konferencji prasowej. - "Przesyłowy system gazowy w Polsce jest zrównoważony, zbilansowany, a odbiorcy mogą się czuć bezpiecznie” 

Minister Anna Moskwa poinformowała też o planach rządu na przedłużenie obowiązywania cen regulowanych taryfowo do 2027 roku. Według założeń, ochrona taryfowa zostanie przedłużona dla całego pakietu odbiorców – osób indywidualnych, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, wszystkich podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego, szkół, przedszkoli, szpitali. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy