Reklama

Reklama

Tańsze nawozy, paliwa i żywność! Premier Morawiecki ogłasza tarczę antyinflacyjną 2.0

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PAP

Tańsze nawozy, paliwa i żywność! Premier Morawiecki ogłasza tarczę antyinflacyjną 2.0 - Zdjęcie główne

Premier Mateusz Morawiecki | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat - W ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 obniżymy od 1 lutego br. do zera VAT na żywność i nawozy, a na paliwa do 8 proc. - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, we wtorek przyjęta została tarcza antyinflacyjna 2.0.

Reklama

Pół roku niższych cen w Polsce. W życie wchodzi tarcza antyinflacyjna 2.0

- W drugiej tarczy już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe, kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa" - powiedział premier, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.

 

- Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie - powiedział.

Premier dodał, że do zera obniżona zostanie stawka VAT na żywność. 

- Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld zł, może nawet do 7 mld zł, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego - powiedział szef rządu.

Odpowiadając na pytanie, czy zerowa stawka na żywność obejmie wszystkie produkty, premier odpowiedział, że ogromna większość produktów żywnościowych objęta jest w tej chwili 5-procentową stawką VAT.

- Tylko jakieś bardziej wykwintne dania, owoce morza czy tego typu są na stawce wyższej 23 proc. Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5 proc., wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce zero procent - powiedział. Zaznaczył, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK.

Morawiecki: „Zmiany związane z tarczą antyinflacyjną 1.0, 2.0 i z Polskim Ładem korzystne dla ludzi”

Jego zdaniem obniżenie stawki VAT na żywność do zera spowoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny, co pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to - jak zaznaczył Morawiecki - kolejne dziesiątki złotych. Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych.

Szef rządu zwrócił uwagę, że miliony polskich rodzin liczy każdy grosz. Podkreślił, że Polski Ład oraz tarcze antyinflacyjne wpłyną netto na budżet polskiej rodziny.

- Jak rzetelnie policzycie zmiany związane z tarczą antyinflacyjną 1.0, 2.0 i z Polskim Ładem, to tutaj prawda będzie bardzo jaskrawa i korzystna dla ludzi - powiedział.

Dodał, że idąc za radą minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, rząd omawiał całą politykę obniżenia cen gazu dla odbiorców indywidualnych, nawet jeżeli są oni częścią spółdzielni mieszkaniowych bądź wspólnot mieszkaniowych.

Zapowiedział też m.in. przedłużenie do sześciu miesięcy obniżki do 5 proc. VAT-u na prąd i na ciepło.

- Zdecydowaliśmy do Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 dodać również obniżkę VAT na nawozy do zera - wskazał również premier.

Zwrócił uwagę, że nawozy są tym produktem, który bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu, będącego głównym składnikiem kosztów produkcji nawozów. Jednocześnie, jak dodał, wysoka cena nawozów przełoży się na koszty żywności za pół roku, za dziewięć miesięcy.

- My ścinamy ten czubek inflacji - zaznaczył.

Morawiecki zwrócił też uwagę na kwestię zgody UE na obniżkę podatków VAT.

- To Unia ma szansę wyjść naprzeciw naszym odważnym działaniom i pokazać, że również troszczy się o polskie rodziny i polskie budżety. My troszczymy się o polskie rodziny i budżety, dlatego robimy wszystko, aby tak bardzo szczodrą i rozbudowaną tarczę wdrożyć - powiedział.

Zauważył przy tym, że że polska tarcza antyinflacyjna jest najbardziej rozbudowana w porównaniu do wszystkich krajów UE, a wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować budżet 15-20 mld zł.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy