Reklama

Reklama

ZUS wypłacił „trzynastki”. Ile przeznaczono na dodatkowe emerytury?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

ZUS wypłacił „trzynastki”. Ile przeznaczono na dodatkowe emerytury?  - Zdjęcie główne

Ile przeznaczono na wypłaty tegorocznych "trzynastek"? | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Od 1 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizował wypłaty dorocznych, dodatkowych emerytur. Jak poinformował ZUS, w tym roku wypłacono ponad 8,5 miliona świadczeń, a całkowita kwota przeznaczona na wypłaty wyniosła ponad 11,3 mld zł.

Reklama

„Trzynastka” przysługuje każdemu świadczeniobiorcy – nie muszą oni ubiegać się o wypłatę, składając dodatkowe wnioski. Na trzynastą emeryturę może więc liczyć każdy, kto na dzień 31 marca ma przyznane prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń w ZUS.

Ile przeznaczono na tegoroczne „trzynastki”?

Pieniądze wypłacane są wraz z kwietniową emeryturą lub rentą - wysokość trzynastej emerytury równa jest wysokości minimalnego świadczenia. Ile wynosiła tegoroczna wypłata? 

"W tym roku trzynastka wyniosła 1338,44 zł brutto. Ze świadczenia została pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W takiej sytuacji trzynastka netto wyniosła 1217,98 zł" – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Jak przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, „zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów zaniechanie poboru podatku od trzynastki jest jednorazowe i ostateczne. Oznacza to, że podatek nie został zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata”. Takie rozwiązanie obowiązuje w przypadku między innymi emerytur i rent w systemie powszechnym, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, emerytur pomostowych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy