Rodzaj wypełnienia
Biorąc pod uwagę wypełnienie, wyróżnia się trzy rodzaje poduszek do spania:
● Z wsadem naturalnym – zwykle jest to pierze lub puch. Modele z tej grupy są łatwe do ułożenia oraz delikatne w dotyku. Co istotne, nadają się dla osób śpiących zarówno na plecach, jak i na boku czy brzuchu.
● Z wsadem syntetycznym – wypełnia się je włóknami syntetycznymi, wyróżniającymi się antyalergicznymi właściwościami. To poduszki, które można prać w pralce, stosując się do zaleceń umieszczonych na metce.
● Specjalistyczne – mają piankowy albo lateksowy wsad, dlatego są bardziej zbite. Tego typu modele są antyalergiczne, dobrze dopasowują się do kształtu głowy, w dodatku zapewniają optymalne podparcie szyi.
Rozmiar
Jak duża powinna być poduszka? Specjaliści radzą, aby unikać obszernych modeli, które obejmują nie tylko głowę i szyjny odcinek kręgosłupa, ale również ramiona. Wynika to z tego, że uniemożliwiają położenie się w odpowiedniej pozycji i po przebudzeniu możemy odczuwać dyskomfort. Standardowe wymiary poduszek do spania to: 70 cm x 80 cm, 60 cm x 70 cm i 40 cm x 40 cm.
Wysokość
Wysokość poduszki do spania w dużej mierze uzależniona jest od tego, w jakiej pozycji lubimy spać. Jeżeli leżymy na boku, musimy znaleźć taki model, aby zabezpieczał głowę przed przemieszczaniem się w czasie snu, utrzymywał kręgosłup w linii prostej, a jednocześnie wypełniał przestrzeń między materacem a policzkiem. Osobom śpiącym na brzuchu zwykle zaleca się, aby zmieniły swoje przyzwyczajenia i znalazły inną pozycję do spania. Jednak często nie jest to łatwe, dlatego warto znaleźć możliwie jak najniższą poduszkę, która pozwoli uniknąć nadwyrężenia szyjnego odcinka kręgosłupa. W przypadku pozycji na wznak trzeba zwrócić uwagę głównie na to, czy głowa i reszta ciała pozostają w linii prostej.
Twardość
Przeglądając ranking poduszek do spania, można zauważyć, że są w nim zarówno miękkie, jak i twardsze modele. Który z nich wybrać, aby sen był w pełni komfortowy? Co ciekawe, to także uzależnione jest od naszej ulubionej pozycji snu. Jeśli leżymy głównie na brzuchu, powinniśmy sięgnąć po miękką poduszkę, która zapewni dobre dopasowanie. Podczas spania na boku i na plecach zwykle lepiej sprawdzają się twardsze modele, gdyż nie utrudniają oddychania i dobrze podtrzymują głowę.
Kształt
Nie wszystkie dostępne na rynku poduszki są płaskie, w sklepach znajdziemy również takie profilowane. Te drugie są zbudowane z dwóch wałków, pomiędzy nimi jest zagłębienie na głowę. Są one wybierane głównie przez osoby śpiące na wznak i na boku. Osoby leżące na brzuchu powinny wybierać płaskie modele lub takie, które swoim kształtem przypominają motyla. Mają one specjalne wypustki tworzące literę 'X' i pozwalają na odciążenie mięśni oraz kręgosłupa.
Kiedy należy pomyśleć o zakupie nowej poduszki?
Bez względu na to, ile wydamy na kupno poduszki, po pewnym czasie konieczne będzie wymiana jej na nowy model. Zwykle robi się to co 2 – 3 lata, jednak w przypadku alergików jest to zalecane nieco częściej. Pozwala to na zapobieganie namnażania się roztoczy i innych drobnoustrojów wywołujących nieprzyjemne dolegliwości. Jak rozpoznać, że nadszedł czas na wymianę poduszki? Kiedy traci ona swoje właściwości, po przebudzeniu pojawia się ból w okolicy szyi, w dodatku szybciej odczuwamy zmęczenie. Jest to związane z brakiem możliwości pełnej regeneracji organizmu podczas snu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.