Reklama

Reklama

Agencja Moody's podniosła rating PKN ORLEN. Ocena najwyższa w historii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

Agencja Moody's podniosła rating PKN ORLEN. Ocena najwyższa w historii - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Agencja ratingowa Moody's podniosła ocenę PKN ORLEN do poziomu A3. To najwyższa w historii ocena wiarygodności finansowej koncernu.

Reklama

Jak przedstawia PKN ORLEN, wycena jest efektem pozytywnego odebrania przez rynki kolejnych fuzji, w tym planowanej z PGNiG. Niedawno akcjonariusze obu spółek zgodzili się na połączenie. 

- Jesteśmy dla rynku finansowego atrakcyjnym, a przede wszystkim wiarygodnym partnerem. Konsekwentnie umacniamy zaufanie inwestorów. Najwyższa w historii PKN ORLEN ocena ratingowa przyznana przez Agencję Moody's potwierdza, że przyjęliśmy właściwy kierunek rozwoju naszego biznesu i zgodnie ze strategią realizujemy przyjęte cele. Finalizując z sukcesem procesy akwizycyjne skutecznie budujemy jeden, silny koncern multienergetyczny, odporny na wahania rynkowe. Dywersyfikacja źródeł przychodów gwarantuje nam stabilność finansową i pozwala systematycznie zwiększać nakłady na inwestycje. Wzmacniają one pozycję połączonego koncernu na międzynarodowym rynku i zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Agencja potwierdziła też ocenę kredytową spółki (Baseline Credit Assessment) na poziomie Baa2. 

- Agencja podniosła także do A3 z Baa1 rating dla emisji euroobligacji o wartości 500 mln euro zapadającej w 2028 r., wyemitowanej przez PKN ORLEN pod programem oraz emisji euroobligacji o wartości 750 mln euro z terminem zapadalności w 2023 r., wyemitowanej przez ORLEN Capital AB (publ), gdzie PKN ORLEN jest gwarantem. Agencja Moody's podniosła również do A3 z Baa1 rating programu średnioterminowych obligacji PKN ORLEN o wartości 5 mld euro - czytamy w komunikacie prasowym PKN ORLEN.

Jak przytacza koncern, agencja wskazała, że połączenie z PGNiG podniesie możliwości finansowe ORLENU. Koncern stawia sobie za cel przeprowadzenie transformacji energetycznej Polski. 

- Analitycy Agencji zwracają ponadto uwagę, że w wyniku połączenia z PGNiG kontrola Skarbu Państwa nad nową Grupą ORLEN zostanie istotnie wzmocniona - wskazuje PKN ORLEN.

Do końca 2022 roku PKN ORLEN zamierza przeznaczyć na inwestycje 15,2 mld złotych. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy