Reklama

Reklama

Bardzo dotkliwe podwyżki cen gazu i prądu już od stycznia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Bardzo dotkliwe podwyżki cen gazu i prądu już od stycznia - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu i energii elektrycznej na rok 2022. O ile więcej zapłacą m.in. mieszkańcy Płocka, Gostynina i regionu?

Reklama

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa.

- Jest to jednocześnie pierwsza taryfa zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu wprowadzonego w celu minimalizowania podwyżek cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Pozwala on ograniczyć skalę podwyżki ceny gazu poprzez przeniesienie części kosztów jego zakupu na trzy kolejne lata, a nie jak dotychczas – uwzględnić całość tych kosztów wyłącznie w aktualnie kalkulowanej taryfie - podkreśla URE.

Problem w tym, od roku ceny gazu na rynku hurtowym rosną jak szalone, to sytuacja zupełnie nowa w Europie. Co to oznacza w 2022 r. dla "przeciętnej" rodziny?

Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego gaz do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 41 proc., co oznacza wzrost rachunku o ok. 9 zł miesięcznie netto. Ale dla odbiorców z grupy W 2.1 (gaz do posiłków i podgrzewania wody) płatność wrośnie już o 54 proc. czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. ogrzewających gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej (wzrost płatności aż o 58 proc.).

To z pewnością ogromne obciążenie dla domowych budżetów. Zwłaszcza, że od stycznia wzrośnie także cena energii elektrycznej. Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych (PGE, Tauron, Enea i Energa).

Dotyczy to także mieszkańców regionu płockiego. Dlaczego będzie drożej? Wpływają na to wysokie hurtowe ceny energii oraz koszty zakupu praw do emisji CO2. W 2022 r. rachunki za energię dla przeciętnego odbiorcy mają wzrosnąć o ponad 20 zł miesięcznie, czyli to wzrost o ok. 37 proc.

- Natomiast wzrost stawek dystrybucji dla tych odbiorców wyniesie średnio 9 proc. - nominalnie część dystrybucyjna rachunku w grupie G11 może wzrosnąć od 3,70 zł do 4,50 zł netto miesięcznie - wylicza URE.

W efekcie od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021, co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy