reklama
reklama

Dodatek węglowy. Sprawdź, czy Ci przysługuje, ile dostaniesz i czy ktoś sprawdzi, na co wydałeś pieniądze

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Dodatek węglowy. Sprawdź, czy Ci przysługuje, ile dostaniesz i czy ktoś sprawdzi, na co wydałeś pieniądze  - Zdjęcie główne

Wnioski o dopłaty będzie można składać najprawdopodobniej już w sierpniu. Wszystko zależy od tego, na ile sprawnie ustawą zajmie się Senat | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GostyninJeżeli Senat nie zmieni najważniejszych założeń ustawy, już wkrótce rodziny, które ogrzewają domy węglem, będą mogły wnioskować o 3 tys. złotych. Co bardzo ważne: pieniędzy z dodatku węglowego nie trzeba będzie wydawać na... węgiel.
reklama

Dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Dopłata tylko dla rodzin, które widnieją w spisie w CEEiB

W proponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.  Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

reklama

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, będzie można składać do gminy. Jego wzór będzie jednolity dla całej Polski, by odciążyć urzędników i przyspieszyć realizację. Zgodnie z przyjętymi dziś przez Sejm przepisami wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r. 

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa tłumaczy, że w Polsce, nadal 42% gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych.

Dlatego przyjęta przez Sejm ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które będą wymiernym wsparciem dla wielu polskich rodzin używających do ogrzania swoich domów węgla. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której rodziny pozostaną bez opału na zimę, dlatego wprowadzamy jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł dla tych, którzy bezpośrednio odczuli skutki wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel

reklama

- przekonywała minister. Senat ustawą zajmie się na początku sierpnia (prawdopodobnie już w pierwszym tygodniu) i wiadomo, że nie obejdzie się bez propozycji poprawek. Senatorowie opozycji zastanawiają się m.in. nad kryterium przyznawania jednorazowej dopłaty oraz nad rozszerzeniem uprawnionych do uzyskania świadczenia chociażby o spółdzielnie mieszkaniowe, które ogrzewają bloki w elektrociepłowniach. Samorządowcy zwracają również uwagę na takie placówki jak szkoły, przedszkola, domy pomocy społecznej.

Projekt przewiduje, że przepisy wejdą w życie dzień po ogłoszeniu. To oznacza, że jest szansa, że wnioski będzie można składać już w sierpniu. Gminy będą miały miesiąc na wypłatę pieniędzy. 

reklama

Dopłatę będzie można wydać nie tylko na węgiel

Ustawa zakłada, że rodziny, które kwalifikują się do pomocy otrzymają gotówkę. Aleksander Brzózka, przedstawiciel resortu Ministerstwa Klimatu i Środowiska już wcześniej wyjaśniał, że to od beneficjenta będzie zależeć w jakim stopniu środki te zostaną przeznaczone na zakup węgla. Oznacza to, że nikt nie będzie kontrolował, czy przyznane środki faktycznie wydamy na zakup węgla, co w praktyce oznacza, że ludzie będą mogli w inny sposób zadysponować otrzymane środki. 

W ustawie zakładany maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama