reklama
reklama

Diecezja płocka od teraz ma swój herb. "Podkreśla on godność Kościoła"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Siedlecki

Diecezja płocka od teraz ma swój herb. "Podkreśla on godność Kościoła" - Zdjęcie główne

foto Michał Siedlecki

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Diecezja płocka ma swój herb. Powstał on m.in. z okazji 950. rocznicy utworzenia diecezji płockiej. – Herb diecezji przywołuje spuściznę historyczną i znaczenie dziejowe […] podkreśla on godność Kościoła płockiego, jak również jest elementem promocji i ewangelizacji – czytamy na stronie diecezji płockiej.
reklama

To duże wydarzenie dla Kościoła płockiego. Dotychczas herb posiadała jedynie Prześwietna Kapituła Katedralna. 

- Stosowne było ustanowienie herbu dla całej diecezji – napisał ks. Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezji Płockiej na stronie diecezji. – Został on zatwierdzony prze Biskupa Płockiego, ks. Piotra Liberę – podkreśla.

Autorem herbu jest Enzo Parrino, włoski grafik i projektant, publikujący swoje prace m.in. w serii Collegio Cardinalizio. Został on zaprojektowany na tarczy francuskiej dwudzielnej. W czerwonym polu umieszczono część fasady płockiej katedry z charakterystycznymi wieżami. Znajdziemy też na nim zamkniętą koronę z gwiazdą, co jest nawiązaniem do herbu Kapituły Katedralnej Płockiej. 

- Dodatkowym elementem herbu diecezji płockiej są dwa skrzyżowane kwiaty lilii, symbolizujące głównego patrona diecezji płockiej, którym od 2017 r. jest ponownie św. Stanisław Kostka – tłumaczy ks. Kućko. - Przywołanie postaci patrona dzieci i młodzieży w Polsce wskazuje na dziedzictwo religijne i duchowe diecezji płockiej, z której jedynym dotychczas wyniesionym do chwały świętości jest ów jezuita z Rostkowa - wyjaśnia.

Herb diecezji zaprezentowano w minioną niedzielę, 7 listopada, podczas uroczystej mszy świętej w katedrze, inaugurującej Proces Synodalny w diecezji płockiej.  

Jak przekonują w diecezji, herb będzie znakiem rozpoznawczym, używanym na dokumentach kościelnych, plakatach i materiałach informacyjnych. - Stanie się w ten sposób nośnikiem tradycji Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej, które to ziemie wraz z ich mieszkańcami od wieków stanowią dziedzictwo Kościoła płockiego – zapewnia ks. Wojciech Kućko na zakończenie.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama