Budowa farmy fotowoltaicznej rozpoczęła się w 2018 roku. Zadaniem tym zajęła się specjalnie powstała spółka, OmnInvest, ze stu procentowym udziałem diecezji płockiej.
- To ważna inwestycja, która wpisuje się w słuszny, dominujący nurt ekologiczny - mówił ks. Roman Bagiński, ekonom diecezji płockiej, prezes zarządu OmnInvest. - Papież Franciszek dużo mówi o ekologii, o trosce o środowisko, a tą inwestycją chcemy włączyć się w strategię równoważonego rozwoju.
Jak usłyszeliśmy, proces pozyskiwania zgód i pozwoleń trwał ponad trzy lata. Wykonano m.in. raport środowiskowy, badania geologiczne gruntu oraz szereg innych uzgodnień wymaganych przez prawo. Dopiero w 2020 roku uzyskano niezbędne warunki przyłączenia instalacji do sieci elektroenergetycznej Energa-Operator S.A., a w lipcu 2022 roku wybrano wykonawcę.
- Budowa tej farmy to nie był proces łatwy - wspominał Krzysztof Smacki, wiceprezes P.N.B.E. Odnawialne Źródła Energii, firmy wykonującej inwestycję. - Wszystko znajduje się na ciężkim, organicznym i grząskim terenie. 5 lat temu to była jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce. Instalacja wyprodukuje prąd mogący dostarczyć energię do około 1,2 tys. gospodarstw domowych przez rok.
Inwestycja kosztowała 17,5 mln zł i powstała przy współpracy diecezji płockiej i toruńskiej (w stosunku 75 do 25 proc. kosztów). Jak tłumaczą w płockiej kurii, dzięki temu można było, korzystając ze środków własnych, sfinalizować inwestycję. - Właśnie dlatego zysk, który uzyska farma fotowoltaiczna, zostanie rozdzielony proporcjonalnie na obie diecezje - wyjaśniał ks. Bagiński.
"Zysk", bowiem jest to inwestycja komercyjna.
- Wszystkie pozyskane pieniądze będą przeznaczone na działania diecezji - precyzował diecezjalny ekonom. - Działalność misyjna, charytatywna, edukacyjna - to wszystko kosztuje i wymaga dodatkowych środków. Chcemy połączyć troskę o środowisko z aspektami ekonomicznymi. Są to bowiem cele, które się w żadnym stopniu nie wykluczają.
Podpisano umowę z odbiorcą prądu, który odkupi i zajmie się dystrybucją wyprodukowanej energii. Instalacja jest przygotowana do pracy. Ta chwila ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni.
Podpłocką farmę fotowoltaiczną EPV Wesółka tworzy 9256 sztuk paneli. Szacunkowa ilość wyprodukowanej rocznie energii elektrycznej to 5,1 tys. MWh.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.