Projekt zakładał, że pomoc w aborcji nie będzie przestępstwem. Legalna miała być także aborjca do 12. tygodnia trwania ciąży. Dziś za to grożą nawet 3 lata pozbawienia wolności. Legalizację aborcji zapowiadały m.in. Koalicja Obywatelska i Lewica, zaś zdecydowanymi przeciwnikami takich rozwiązań było Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja. Trzecia Droga się podziliła.
Ostatecznie projekt nie przeszedł przez sejm. "Za" głosowało 215 posłów, "przeciw" 218 parlamentarzystów. Kilkudziesięciu posłów nie wzięło jednak udziału w głosowaniu lub wstrzymało się od głosu.
Projekt zapewne i tak nie wszedłby w życie - weto zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Do odrzucenia weta prezydenckiego potrzeba aż 3/5 głosów - przy wszystkich obecnych i głosujących posłach to 276 głosów. W tej kadencji sejmu szanse na to są niemalże zerowe.
Głosowanie
Koalicja rządząca zdecydowała się jednak na przeprowadzenie ustawy przez parlament. W piątek 12 lipca posłowie głosowali nad poprawkami do kodeksu karnego. Projekt poparło:
- 154 posłów Koalicji Obywatelskiej,
- 30 posłów Polski2050,
- 4 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego,
- 26 posłów Lewicy,
- Adam Gomoła, poseł niezrzezony.
Przeciwko był niemal cały klub PiS, 24 posłów PSL, 17 posłów Konfederacji, Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko.
Sprawdziliśmy, jak głosowali posłowie z okręgu płocko-ciechanowskiego:
- Kamil Bortniczuk (PiS) - przeciw
- Anna Cicholska (PiS) - nie głosowała
- Elżbieta Gapińska (KO) - za
- Maria Koźlakiewicz (KO) - za
- Adam Krzemiński (KO) - za
- Wioletta Kulpa (PiS) - przeciw
- Maciej Małecki (PiS) - przeciw
- Mirosław Orliński (TD-PSL) - przeciw
- Piotr Zgorzelski (TD-PSL) - przeciw
Mandat po Jacku Ozdobie nie został jeszcze obsadzony.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.