Już za kilka miesięcy w murach Akademii Mazowieckiej w Płocku kształcić będą się przyszli lekarze. Jeszcze kilka lat temu było to nierealne, ale uczelnia skorzystała z pewnej furtki prawnej. Prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki, rektor uczelni, przekonuje, że jest to wykonalne.
- Podchodzimy do tego bardzo poważnie. Jesteśmy przekonani, że jakość kształcenia będzie porównywalna, a my zrobimy wszystko, żeby była jeszcze lepsza niż na innych uczelniach. Wiem jak to zrobić, choćby z tego względu, że jestem lekarzem. Kształciłem się na uniwersytecie medycznym, pracowałem w obu płockich szpitalach i wiem, że te potencjał i możliwości w tym miejscu są - przekonywał rektor Słodki.
Uczelnię w poniedziałek 30 stycznia wizytował Adam Niedzielski, minister zdrowia. Niedzielski wskazywał, że w ostatnich latach wzrosła liczba na kierunkach medycznych - lekarskich, pielęgniarskich czy diagnostów. Jak mówił minister, od 2015 roku liczba studentów na tych kierunkach zwiększyła się o 8 tys. osób.
- Zwiększyła się chociażby liczba rezydentów w systemie o ok. 5 tys. Ten ogromny wysiłek zwiększenia kształcenia, bo to główny deficyt opieki zdrowotnej - zbyt mała liczba specjalistów - to jest kwestia wysiłku nie Ministerstwa Zdrowia, ale przede wszystkim uczelni - mówił Adam Niedzielski. - To "nowe otwarcie", które dopuszcza inne uczelnie do otwierania kierunków medycznych, jest krokiem mającym pomóc poprawić jakość kształcenia. Sprawić, żeby duże ośrodki nie były tak bardzo przeładowane.
Minister wskazywał, że otwieranie uczelni w takich miastach jak Płock, Częstochowa czy Nowy Sącz daje szanse ludziom, którzy stąd pochodą. Widzi też szanse dla szpitali, które borykają się z brakiem kadr.
- Blisko 70 proc. absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa w Płocku zostaje w regionie. Jeżeli osoby jadą kształcić się do dużych ośrodków, rzadko wracają do tych miejsc, gdzie również jest potrzeba ich wykorzystania - mówił Niedzielski. - Wszystkie warunki, które muszą być spełnione, są weryfikowane. Proszę pamiętać, że na koniec, niezależnie od tego gdzie studia są prowadzone, mamy centralny, jednolity egzamin lekarski.
Podobną drogą, jak Mazowiecka Uczelnia Publiczna, poszedł m.in. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Kierunek lekarski został tam otwarty w 2022 roku, a jak wspominała rektor, uczelnia wcześniej kształciła na kierunkach pielęgniarskim czy kosmetologicznym.
- Częstochowa jest miastem, w którym funkcjonują szpitale. Bardzo dobrze z nami współpracują, są bardzo otwarte, aby kształcić studentów przy łóżku pacjenta. To miejsca, które przeżywają kryzys związany z brakiem kadry medycznej. Są zawieszane niektóre z oddziałów właśnie z tego powodu. Decyzja była związana z zapotrzebowaniem na kadrę medyczną - tłumaczyła rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
Rekrutacja na kierunek lekarski w Akademii Mazowieckiej w Płocku ruszy w czerwcu. Chętni mają czas do 14 lipca 2023 roku na rejestrację w sytemie, a na maturze powinni zdawać egzaminy z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym, a także jeden z wybranych kierunków: matematyka lub fizyka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.