Reklama

Reklama

ORLEN pokazał wyniki za pierwszy kwartał. Sprzedaż na stacjach w Polsce to tylko 1% zysku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

ORLEN pokazał wyniki za pierwszy kwartał. Sprzedaż na stacjach w Polsce to tylko 1% zysku - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin PKN ORLEN zaprezentował wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 roku. Koncern wskazuje, że przez pierwsze trzy miesiące roku zarobił 9,2 mld złotych netto. Koncern wylicza, że do budżetu państwa wpłacił w tym czasie 16,5 mld złotych z tytułu podatków.

Reklama

PKN ORLEN co trzy miesiące prezentuje wyniki finansowe. Koncern może pochwalić się solidnym zyskiem za pierwsze 3 miesiące tego roku. 

- Inwestujemy w bezpieczeństwo i przyszłość Polaków. Przeznaczamy miliardy złotych na realizację strategicznych projektów, które pozwolą skutecznie przeprowadzić zieloną transformację, a w efekcie zapewnią polskim rodzinom i przedsiębiorcom stabilne dostawy taniej, pewnej i czystej energii. Jako połączona Grupa ORLEN zyskaliśmy solidną bazę do dalszego rozwoju, a wyniki finansowe, które wypracowujemy, umożliwiają nam zwiększenie tempa  realizacji założonego celu. W tym roku nakłady inwestycyjne wzrosły do rekordowego poziomu 36 mld zł. W dużej mierze przeznaczymy je na rozwój energetyki odnawialnej oraz bezpiecznej małej energetyki jądrowej, tworząc tym samym nowe miejsca pracy i napędzając koniunkturę gospodarczą w kraju - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W pierwszym kwartale 2023 r. połączona Grupa ORLEN wypracowała:

  • Przychody na poziomie: 110,3 mld zł
  • EBITDA LIFO na poziomie: 17,2 mld zł
  • Zysk netto w wysokości: 9,2 mld zł

PKN ORLEN coraz większy nacisk kładzie na transformację energetyczną. Kilka miesięcy temu prezes Daniel Obajtek zapowiedział, że koncern wyda na ten cel do 2023 roku ok. 320 mld złotych, z czego ok. 120 mld złotych na zieloną energię. 36 mld złotych zostanie zainwestowanych jeszcze w tym roku.

Koncern wylicza także swoje działania: 

  • rozpoczęcie budowy lądowej stacji elektroenergetycznej w Chociszewie, 
  • wybór wykonawcy bazy serwisowej dla farm morskich na Łebie, 
  • spółka LOTOS Petrobaltic wyposażyła pierwszy w Polsce statek w system wiertniczy pozwalający na prowadzenie badań geologiczno-inżynierskich na głębokości do 120 metrów,
  • uruchomienie dwóch farmy fotowoltaiczne – PV Wielbark (woj. warmińsko-mazurskie) o mocy 62 MW i PV Gryf (woj. wielkopolskie) o mocy 25 MW,
  • budowę stacji wodorowej w Pradze
  • uruchomienie wspólnie z PERN, rurociągu paliwowego na trasie Boronów-Trzebinia.

- Jednym ze strategicznych projektów energetycznych jest także budowa małych reaktorów jądrowych. Przedsięwzięcie to realizuje spółka ORLEN Synthos Green Energy, powołana przez Grupę ORLEN i jej partnera w tym projekcie Synthos Green Energy. W tym roku wybrane zostało siedem potencjalnych lokalizacji, w których prowadzone są dalsze prace geologiczne. Do 2030 roku spółka planuje zbudować w Polsce co najmniej jeden nowoczesny i w pełni bezpieczny SMR, który zapewni Polakom tanią i czystą energię przez 60 lat, z możliwością przedłużenia produkcji do 90 lat - wskazuje koncern. 

Do 2025 roku w Grudziądzu ma powstać za to elektrownia gazowa o mocy 560 MW. 

Segment rafinerii w pierwszych trzech miesiącach wypracował zysk EBITDA LIFO w wysokości 5,5 mld zł, niższy o 5,5 mld zł (kw/kw).

Segment wydobycia ropy i gazu wypracował  zysk EBITDA LIFO 2,3 mld zł.

Segment petrochemii w pierwszych trzech miesiącach br. osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 98 mln zł.

Segment energetyki w pierwszym kwartale 2023 roku wypracował EBITDA w wysokości 3,3 mld zł.

Segment detaliczny Grupy ORLEN osiągnął w pierwszym kwartale 2023 roku wynik EBITDA na poziomie 233 mln zł, niższy o 352 mln zł (r/r).

Segment gazu zanotował w pierwszym kwartale wynik EBITDA na poziomie 6,2 mld zł.

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy