Po raz ostatni w sektorze gości w Płocku siedzieli kibice Rakowa Częstochowa. Było to dokładnie 3 marca 2020 roku. Potem Wisła Płock zagrała jeszcze wyjazdowy mecz z Arką Gdynia i wybuchła pandemia koronawirusa. Liga wróciła w maju, ale już bez kibiców. Kiedy rząd zezwolił na wpuszczanie kibiców na stadion, w sektor gości w Płocku został wyburzony.
Wisła od tamtej pory rozgrywa mecze tylko z własnymi kibicami na stadionie, przynajmniej teoretycznie. Płoccy fani są gościnni dla innych kibiców i wpuszczają niektóre ekipy na swoje sektory. Teraz jednak sytuacja ma się zmienić - 2 września wraz z otwarciem stadionu otwarty zostanie sektor gości, a widowisko będzie mogło być już pełne. To sprawia jednak pewne problemy.
Impreza podwyższonego ryzyka
W przeszłości wielokrotnie zdarzało się, że policja uznawała mecze Wisły za imprezy masowe podwyższonego ryzyka. Służby tłumaczyły to kwestiami bezpieczeństwa. Przez ostatnie trzy lata Wisła grała tylko przy jednej otwartej trybunie, w dodatku bez kibiców gości, więc problemu nie było. Teraz do Płocka może przyjechać kilkuset, maksymalnie 750, kibiców Polonii Warszawa. Zapytaliśmy więc w Komendzie Miejskiej Policji o zakwalifikowanie tej imprezy masowej.
- Mecz Wisła Płock – Polonia Warszawa podczas otwarcia Orlen Stadionu im. Kazimierza Górskiego w Płocku, który odbędzie się 2 września b.r., z uwagi na ilość przewidzianych uczestników został wstępnie uznany za imprezę masową podwyższonego ryzyka. Jednocześnie informuję, iż przygotowania do powyższego wydarzenia są na bieżąco monitorowane przez policję. Komendant Miejski Policji w Płocku pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami klubu - przekazała nam sierż.szt.Monika Jakubowska z Komendy Miejskiej Policji.
Co to oznacza w praktyce? Mówiąc krótko większy koszt dla klubu, co wynika z przepisów ustawy. Prawo nakazuje np. zatrudnienie więcej przedstawicieli służb porządkowych:
- w przypadku zwykłych imprez jest to 10 członków służby informacyjnej i porządkowej na 300 osób i co najmniej 1 członek służby porządkowej lub służby informacyjnej na każde następne 100 osób; członkowie służb porządkowych muszą stanowić minimum 20 proc.
- w przypadku imprezy masowej podwyższonego ryzyka to 15 członków służby informacyjnej i porządkowej na 200 osób i co najmniej 2 członków służby porządkowej lub informacyjnej na kolejne 100 osób, przy czym członkowie służb porządkowych muszą stanowić przynajmniej 50 proc.
Zakładając, że na meczu otwarcia stawi się komplet 15 000 widzów, w przypadku zwykłej imprezy masowej klub musi zatrudnić 157 członków służb porządkowych i informacyjnych, z czego przynajmniej 32 osoby mogą być przedstawicielami służby porządkowej. Przy imprezie masowej podwyższonego ryzyka klub musi zatrudnić już 311 osób, przy czym przynamniej 156 przedstawicielu służb porządkowych. Teoretycznie klub może starać się o zgodę na zatrudnienie mniejszej liczby służb.
Wiąże się to też z niedogodnościami dla kibiców. Mówiąc krótko - na stadionie nie będzie można kupić piwa. To jasno wynika z art. 8a ustawy o imprezach masowych.
- Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5% alkoholu - czytamy w ustawie.
Niewykluczone, że klub będzie próbował negocjować z Komendą Miejską Policji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.