Reklama

Reklama

PKN Orlen zwiększa produkcję gazów. Powstanie nowa instalacja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PKN Orlen

PKN Orlen zwiększa produkcję gazów. Powstanie nowa instalacja - Zdjęcie główne

foto PKN Orlen

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin PKN Orlen zainwestuje w technologię wytwórni tlenu i azotu w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Spółka podpisała umowę na budowę nowej instalacji. Wartość inwestycji to około 760 mln zł.

Reklama

Jak podaje koncern, Orlen inwestuje w nowoczesną i efektywną energicznie technologię. Wytwarzany w nowej instalacji gazowy tlen i azot ma być wykorzystywany na potrzeby spółki - w tym w powstającym kompleksie Olefiny III. Inwestycja ma dodatkowo poszerzyć portfolio o kolejne wysokomarżowe produkty,  na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie m.in. w branży przemysłowej, chemicznej, spożywczej i medycznej.

- Skutecznie wdrażamy strategię ORLEN2030, rozwijając kompetencje w obszarze petrochemii - przekonuje Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Wytwórnia, która powstanie w Zakładzie w Płocku, zwiększy podaż tlenu i azotu, wykorzystywanych w naszych zaawansowanych procesach produkcyjnych. To z kolei przełoży się na wzrost produktów końcowych. W nowoczesnej instalacji będziemy wytwarzać również wysokomarżowe gazy szlachetne, odpowiadając na coraz większe potrzeby przemysłu. W efekcie wzmocnimy przewagi konkurencyjne i zwiększymy zyski, na czym skorzysta także polska gospodarka.

W Zakładzie Produkcyjnym w Płocku działają już dwie wytwórnie skroplonego tlenu i azotu. Gazy wykorzystywane są na potrzeby własne spółki, m.in. do produkcji olefin. 

Zdolności wytwórcze nowej instalacji, która powstanie na początku 2025 roku, będą trzykrotnie wyższe niż obu istniejących i wyniosą 38,5 tys. Nm3/h tlenu oraz 75 tys. Nm3/h azotu. To ilość, która pozwoli zaspokoić potrzeby płockiego zakładu.

W Płocku produkowany będzie także tlen i azot w postaci ciekłej. Gazy te są powszechnie stosowane m.in. w branży medycznej. Spółka poszerzy również swoje portfolio o dodatkowe produkty wysokomarżowe, które będą sprzedawane klientom zewnętrznym - gazy szlachetne, takie jak argon, wykorzystywany np. do napełniania żarówek i lamp jarzeniowych, krypton, stosowany m.in. w lampach stroboskopowych używanych na pasach startowych lotnisk, ksenon, wykorzystywany do produkcji laserów czy reflektorów samochodowych, neon stosowany w produkcji nośników reklamowych oraz hel, mający coraz częściej zastosowanie w diagnostyce medycznej.

Budowa nowej Wytwórni Tlenu i Azotu w Płocku rozpocznie się już wkrótce. Wykonawcą instalacji podstawowej, która powstanie w pierwszym etapie projektu,  będzie Linde GmbH, Linde Engineering.

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy