Kilka chwil po 11:00 na aulę wprowadzony został sztandar Politechnki Warszawskiej, wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego i uroczystość mogła się zacząć. Na uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego w płockiej filii Politechniki Warszawskiej stawiło się wielu gości - polityków, samorządowców, przedstawicieli lokalnego biznesu. Politechnika w tym roku otworzyła po raz pierwszy kierunek "przemysłowe zastosowanie informatyki", który ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnych przedsiębiorstw. Poza tym uczelnia kształci na kierunkach:
- budownictwo,
- inżynieria środowiska,
- mechanika i budowa maszyn,
- technologia chemiczna,
- ekonomia.
Dr hab. inż. Renata Walczak, prorektor filii, przy okazji inauguracji roku akademickiego mówiła o wkładzie Politechniki Warszawskiej w różne projekty w mieście, a także współpracy z lokalnym biznesem.
- Studia techniczne są trudne, wiemy o tym. Wiem, że wymagają wiedzy wstępnej, trzeba dobrze umieć matematykę i fizykę, inaczej studenci u nas nie wytrzymają, ale lepiej w Filii mieć pod górkę, niż gdzie indziej dostać czwórkę. Inżynier to bardzo dobry zawód i myślę, że po tak trudnych studiach czeka na państwa dobra praca i godziwe zarobki - mówiła dr hab. inż. Renata Walczak, która na koniec swojego przemówienia zachęciła do oddaniu głosu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. - Szczególnie zachęcam panie.
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej, mówił z kolei o problemach i wyzwaniach, przed jakimi stoi Politechnika i całe szkolnictwo wyższe. Wskazywał na pandemię, która jednak przyniosła też dobre rezultalty, bo niektóre, wcześniej zaniedbane obszary, przeniosły się do świata cyfrowego czy wojnę na Ukrainie.
- Coraz trudniej odróżnić dzieło człowieka od dzieła maszyny i dzieło studenta od dzieła czatu GPT. To oznacza, że na uczelniach musimy zmieniać paradygmaty prowadzenia badań naukowych, a przede wszystkim edukowania studentów i sprawdzania poziomu ich wiedzy - mówił rektor. - Cierpimy z powodu stałego, konsekwentnego niedofinansowania obszaru nauki i szkolnictwa wyższego. To bardzo smutne. Jak wyliczono w raporcie Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych, każda złotówka zainwestowana w ten obszar daje w zwrocie 8 do 13 złotych. Proszę wskazać mi podobny biznes.
Mówił też o czynniku demograficznym, który dotyka szczególnie Płock. Młodzi ludzie wyjeżdżają z miasta.
- Do Płocka po prostu trudno dojechać. To na pewno nie pomaga uczelni zachęcić kandydatów - mówił rektor, na co aula wybuchnęła śmiechem.
Inauguracja roku akademickiego była też okazją do wręczenia nagród.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.