reklama
reklama

Płockie szkoły średnie przeżyją oblężenie. Takiej liczby przyjętych jeszcze nie było. Jak sobie z tym radzą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Płockie szkoły średnie przeżyją oblężenie. Takiej liczby przyjętych jeszcze nie było. Jak sobie z tym radzą? - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GostyninSzkoły ponadpodstawowe mierzą się z efektem podwójnego rocznika, choć w Płocku jest on inaczej rozłożony, niż w innych samorządach. Niektóre szkoły przeżyją oblężenie, bo o przyjęcie do klas I w liceach, technikach i szkołach branżowych będzie starało się blisko 1700 młodych płocczan. To o ponad 200 uczniów więcej, niż w w 2022 roku, który także był rekordowy.
reklama

Edukacja mierzy się z efektem cofnięcia reformy kilka lat temu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dał wybór rodzicom - czy chcą, żeby ich dzieci poszły do I klasy w wieku 6 lub 7 lat. Są miasta, które naprawdę mierzą się z podwójnym rocznikiem, gdzie o przyjęcie do szkół średnich starają się uczniowie z rocznika 2008 i 2009. Jak tłumaczy Agnieszka Harabasz, dyrektorka Wydziału Edukacji w urzędzie miasta, w Płocku aż takiego spiętrzenia nie ma. 

- Wiele społeczności, m.in. nasza podzieliło się i do szkół trafiły dzieci 7-letnie i, po przebadaniu w poradniach, część 6-latków, gotowych do rozpoczęcia nauki w szkole - tłumaczy Agnieszka Harabasz. - Rodzicie podzielili się praktycznie na połowę. 

Płock nie zmaga się więc jednorazowo z podwójnym rocznikiem, efekt został rozbity na 2 lata. W 2022 roku i 2023 roku szkoły ponadpodstawowe przyjmą 3 roczniki. Różnica w liczbie rekrutowanych I-klasistów w szkołach średnich jest jednak widoczna gołym okiem. 

reklama

Rekordowa liczba uczniów w szkołach średnich

W standardowych latach o przyjęcie do szkół średnich starało się 1100-1200 płocczan. W 2022 roku było ich 1437, a w 2023 rekordowe 1685! W 19 płockich szkołach podstawowych są dzisiaj 74 klasy VIII i ci uczniowie starają się o przyjęcie do szkół średnich - liceów, techników i szkół branżowych. Szkoły prowadzone przez Gminę Miasto Płock przygotowały dla nich 2120 miejsc, a to koniec, bo do tej liczby nie wliczają się np. Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego czy Zespołu Szkół Centrum Edukacji. W całym systemie w Płocku miejsc jest 3819. 

W płockich szkołach czeka dokładnie:

  • 998 miejsc w liceach,
  • 800 miejsc w technikach,
  • 322 w szkołach branżowych. 
Miejsc jest zatem znacznie więcej, niż uczniów, choć trzeba doliczyć także młodzież z okolicznych miejscowości. Czołowe szkoły w Płocku przeżyją oblężenie. 

reklama

- Dodatkowe klasy I będą w czterech liceach - Małachowiance, Jagiellonce, III i IV LO, a także dwie klasy liceum w Zespole Szkół nr 70 - tłumaczy dyrektor Harabasz. - Wyszliśmy naprzeciw wyzwaniu, chociaż liczba miejsc w naszym systemie rekrutacyjnym to ponad 3000. Jeśli chodzi o "wymarzoność" danej klasy, to trzeba sobie z tym poradzić. Wszyscy chcą iść do Jagiellonki, Małachowianki czy III LO, a trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszyscy są w stanie sprostać tym kryteriom, wytrzymać rywalizacji w liceach. Mam sygnały od dyrektorów szkół, że rodzice nie patrzą na to, co dziecko osiągnęło, a na to, żeby miało jak najlepsze oceny na świadectwie i są w stanie użyć różnych środków, żeby osiągnąć swój cel. Na świedectwie są piątki albo szóstki, a potem przychodzi weryfikacja. Moim zdaniem to problem dla ucznia, bo ta piątka na świadectwie nie zawsze odwzorowuje wiedzę. Będzie sporo niezadowolonych osób, bo niektórzy się nie dostaną do wymarzonej klasy. Będą musieli wybrać inną drogę, ale to nie znaczy, że gorszą. 

reklama

Przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych można zdobyć 200 punktów. 100 punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty, a kolejne 100 punktów za oceny na świadectwie: z języka polskiego, matematyki i 2 przedmiotów branych pod uwagę przy rekrutacji. Za "6" jest 18 punktów, za "5" 17 punktów, za "4" 14 punktów, a za "3" 8 punktów. Punkty można zbierać także za szczególne osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych czy wolontariat. 

- Będzie ciaśniej. Rozmawialiśmy z dyrektorami czy mogą sobie pozwolić na dodatkowe oddziały. To oni znają szkoły najlepiej i dyrektorzy wyrazili taką chęć - mówi dyrektor Harabasz. - Według mojego stanu wiedzy dyrektorzy nie dotrudniają teraz nowych nauczycieli. Część nauczycieli pracuje ponad etat. W przyszłym roku liczba dzieci spadnie, więc musieliby zwalniać. Jak wszędzie ruch kadrowy jest, nauczyciele odchodzą np. na emeryturę. Nowi nauczyciele nie pchają się drzwiami i oknami, co ma związek z wynagrodzeniami, które są niskie - odpowiada na pytanie o zatrudnienie nauczycieli. 

reklama

O miejsca w czołowych liceach rokrocznie walczy kilkaset uczniów. Niektórzy nie dostaną się do wymarzonych klas. Dyrektorzy mogą wystąpić o zgodę na 36-osobowe oddziały - na tyle zezwala zarządzenie prezydenta w sprawie ustalenia liczby uczniów w oddziałach. 

Jak dodaje dyrektor, w ostatnich latach widać zmianę trendu. Jeszcze 10-15 lat mało kto chciał chodzić do technikum czy szkoły zawodowej, dziś branżowej. Dziś topowe klasy w "Elektryku" czy Zespole Szkół nr 70 przeżywają niemal takie samo oblężenie, jak czołowe klasy w liceach. 

- "Elektryk" jest oblegany, z tego co wiem szkoła jest już pełna i więcej osób nie pomieści. Dużo chętnych jest też w "70", najmniej w "Budowlance". Utworzyliśmy tam klasę dekarską, ale nie otworzyliśmy jej, nie zebrała się młodzież. Są klasy typowo budowlane, ale też np. fotowoltaika czy montaż klimatyzacji, czyli teraźniejszczość i przyszłość. Staramy się dostosować do potrzeb rynku. 

Za rok trend się odwróci, bo... klas VII jest w tym roku wyjątkowo mało. 

- Szkoły naprawdę będą walczyć o uczniów - wskazuje dyrektor Harabasz. - Za rok będzie 40 oddziałów mniej, to bardzo dużo. 

W dzisiejszych klasach VII są tylko 34 oddziały - będzie to najmniejszy rok w historii. Później będzie już znacznie lepiej, w kolejnych klasach oddziałów jest od 45 do 52. W 2024 szkoły dostać się do wymarzonej klasy będzie znacznie łatwiej. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama