Reklama

Reklama

Rekordowy budżet województwa na 2022 rok. Marszałek: Nie jesteśmy optymistami...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Rekordowy budżet województwa na 2022 rok. Marszałek: Nie jesteśmy optymistami... - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Budżet Mazowsza na 2022 rok przedstawia się bardzo optymistycznie. Zgodnie z prognozą, po stronie wydatków będzie 4,6 mld zł, w tym aż 1,4 mld zł na inwestycje. Marszałek województwa studzi jednak hurraoptymizm. - To budżet rekordowy, jednak bardzo sztucznie wykreowany przez ministra finansów, który założył nam takie dochody i dołożył "janosikowe" na rzecz innych województw - stwierdził marszałek Adam Struzik w rozmowie z nami.

Reklama

Radni województwa mazowieckiego przyjęli prognozę finansową Mazowsza na 2022 rok. Prognozę, w której nie brakuje środków m.in. na programy wsparcia, pomoc organizacjom pozarządowym czy realizację kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. 

- Chcemy dalej wspierać lokalnych samorządowców w ich planach - przekonywał Struzik. - O ile spełnią się prognozy ministerstwa dotyczące dochodów, przyszły rok będzie naprawdę dobry. W przypadku inwestycji po raz kolejny zwiększyliśmy środki na modernizację i doposażanie mazowieckiej służby zdrowia, kulturę czy remonty i budowę dróg - dodał marszałek województwa mazowieckiego.

Planowane dochody Mazowsza w 2022 roku wyniosą ponad 4,3 mln zł, z czego 3,6 mln zł to prognozowane przychody z CIT i PIT. Przyszłoroczne wydatki mają być na poziomie ponad 4,6 mld zł. Blisko 884 mln zł to tzw. "janosikowe", a więc wpłata do budżetu państwa na rzecz innych województw.

- Minister finansów założył dla nas tak duże dochody, ale jednocześnie nałożył olbrzymie "janosikowe" - podkreślał Adam Struzik. - Zobaczmy jak to będzie się sprawdzało. Nie jesteśmy aż tak wielkimi optymistami. No ale skoro te pieniądze mają być transferowane do nas z urzędu, z poziomu ministerstwa finansów, to zaplanowaliśmy ambitne plany inwestycyjne - wyjaśniał.

Na inwestycje zaplanowano 1,4 mld zł. Najwięcej, bo 537 mln zł, pochłoną modernizacje i doposażanie szpitali, ponad 402 mln zł budowa, rozbudowa i modernizacja dróg wojewódzkich, a 71,4 mln zł to inwestycje w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego.

- Chcemy zapewnić mieszkańcom województwa odpowiednie warunki leczenia i dostępu do nowoczesnej diagnostyki - powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Przed nami trudny rok, kolejna fala pandemii, dlatego nie ustajemy w modernizacji naszych szpitali.

Wśród największych inwestycji znalazła się m.in. budowa i wyposażenie Ośrodka Radioterapii na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. 

Na budowę, przebudowę i utrzymanie dróg wojewódzkich samorząd województwa przeznaczy w sumie 719 mln zł, z czego ponad 401 mln na inwestycje, a kolejnych 258 mln zł na remonty. - Na Mazowszu jest blisko 3000 km dróg wojewódzkich, które co roku są systematycznie modernizowane - zapewnia Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza. - Największe przyszłoroczne przedsięwzięcie to budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego, budowa tunelu w Sulejówku oraz kolejny etap drogi od Iłży do Solca nad Wisłą - podsumował.

Blisko 71,5 mln zł to inwestycja na mazowiecką kulturę. Część z tych środków trafi do Płocka. To w ramach tych zadań ma zostać utworzona pracownia stolarsko-malarska dla Teatru Dramatycznego. 

Ponad 229 mln zł zostaną przeznaczone na wszelkie programy wsparcia. Dzięki temu gminy otrzymają pieniądze na budowę dróg, modernizację placówek kulturalnych i oświatowych. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy