Reklama

Reklama

Tabletki z stabilnym jodem w Gostyninie. Gdzie będzie dystrybuowany?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MW

Tabletki z stabilnym jodem w Gostyninie. Gdzie będzie dystrybuowany? - Zdjęcie główne

foto MW

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Do Gostynina dotarła dostawa preparatu ze stabilnym jodem. Chodzi o tabletki z jodkiem potasu, które będą dystrybuowane w przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia. Gdzie można je dostać?

Reklama

Gostyniński magistrat poinformował, że zgodnie z dyspozycją Wojewody Mazowieckiego, tabletki trafiły do kilku miejsc, a konkretniej do:

 • Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. Józefa Ozdowskiego 2;
 • Szkoła Podstawowa Nr 3, ul. Gen. Józefa Bema 23;
 • Szkoła Podstawowa Nr 5, ul. Polna 36;
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Parkowa 22;
 • Miejskie Centrum Kultury, ul. 18 Stycznia 2;
 • Urząd Miasta Gostynina, ul. Rynek 1.

- Przypominamy jednak, że wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego, po wydaniu stosownej decyzji przez MSWiA - podają w Urzędzie Miasta Gostynina. - Do tego momentu punkty wydawania preparatu będą nieczynne, więc nie ma konieczności udawania się do nich. 

Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do 60 roku życia.

Dawkowanie preparatu jodku potasu jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:

 • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. - 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
 • dzieci od 3 do 12 r.ż. - 1 tabletka (50 mg jodu)
 • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. - 1/2 tabletki (25 mg jodu)
 • noworodki - 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu).

Przyjęcie dystrybuowanej przez rząd tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się. Tabletkę taką należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia.

Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Na podstawie przekazanych wytycznych preparat jodku potasu zostanie wydany każdej pełnoletniej uprawnionej osobie we wskazanej w wytycznych służb medycznych dawce bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Przy wydawaniu preparatu nie obowiązuje rejonizacja, osoba uprawniona zgłasza się do dowolnego wyznaczonego miejsca dystrybucji jodku potasu.

Magistrat zachęca, by w przypadku wystąpienia konieczności wydania preparatu po odbiór stosownej ilości dawek dla każdego gospodarstwa domowego stawił się jego przedstawiciel. Na wypadek konieczności przyjęcia preparatu Rząd przygotował ulotkę informacyjną wskazującą zasady przyjmowania, właściwe dawkowanie preparatu oraz ewentualne przeciwwskazania medyczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy